banner15

Minsk Camii açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus'un başkentindeki Minsk Camisini açtı

Minsk Camii açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan Belarus'taki Minsk Caminin açılışını yaptı. Erdoğan açılış konuşmasında, "İnşallah bu ibadethane Türk-Belarus dostluğunun da simgelerinden olacaktır." dedi.

Belarus'a günübirlik ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile birlikte Minsk Camii'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Avrasya bölgesinden dini temsilciler de katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, tarihi bir ana şahitlik edildiğini kaydederek, caminin açılışında emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu ibadethanenin aynı zamanda Türk-Belarus dostluğunun da simgelerinden biri olacağını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"BU GÜZEL MANZARAYA DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE RASTLAMAK MÜMKÜN DEĞİL"

"Belarus farklı köken, inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Burada farklılıkların bir tehdit ve tehlike olarak değil, büyük bir zenginlik olarak görüldüğüne şahit oluyoruz. Dinleri, kültürleri, inançları farklı olan insanlar aynı ortak gelecek vizyonuyla Belarus'un istikrarı, büyümesi, uluslararası alanda hak ettiği alanda yerini alması için var gücüyle çalışıyor.

Belarus'un bu özelliğinin bilakis içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde çok değerli olduğunu biliyorum. Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın birçok ülkesinde rastlamak mümkün değil. Avrupa ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor. Sırf kimliği, kılık kıyafeti, inancı farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddetin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak, kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için dünyanın çalkantılı bölgelerinden kaçan mazlumların Avrupa kapılarına dayandıkları, burada yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz.

Türkiye olarak 6 yıldır Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen mültecileri burada anlatacak değilim. Onlara ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Çünkü inancımızın gereği budur. Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapatamayız. Ben açılışını yaptığımız bu cami kendisinin ülkesindeki Müslümanları sahiplendiğini, Sayın Lukaşenko'nun bu noktadaki hassasiyeti sebebiyle şahsım ve milletim adına kendilerini kutluyorum Belarus halkının turizmde en önemli destinasyon olarak ülkemizi görmesinin de aramızda halklarımızın kaynaşması bakımından ne kadar önemli olduğunu ifade etmeyi görev telakki ediyorum"

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35