banner39

Mirzabeyoğlu raporu bakanlığa geliyor

İBDA-C lideri olduğu gerekçesiyle 1998 yılından bu yana cezaevinde tecritte bulunan Salih Mirzabeyoğlu'nun dosyası Adalet Bakanlığı'nın gündemine geliyor

Güncel 24.05.2012, 08:15 24.05.2012, 08:15
Mirzabeyoğlu raporu bakanlığa geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İBDA-C örgütü lideri olduğunu gerekçesiyle 28 Şubat sürecinde tutuklanıp 1998 yılından beri Bolu F tipi Cezaevi'nde tecritte tutulan Salih Mirzabeyolu'nun dosyası Adalet Bakanlığı'nın gündemine geliyor. Son 6 ay boyunca Türkiye genelinde 17 F tipi cezaevinde kalan hasta mahkumları ziyaret eden CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Bolu F tipi Cezaevinde Salih Mirzabeyoğlu ile de görüştü.

Ziyaret izlenimlerini Yeni Şafak'a anlatan Ağbaba, Mirzabeyoğlu'nun tek başına bir hücrede tutulduğunu ve yaşadığı sıkıntıların yüzüne ve haline yansıdığını söyledi. Mirzabeyoğlu'nun kendisine gördüğü işkenceyi anlattığını ifade eden Ağbaba, 'Mirzabeyoğlu'nun iddia ettiği telegram işkencesinin (manyetik alan oluşturarak zihin kontrol yöntemi) ortaya çıkarılmalı mutlak surette tecritine son verilmeli. İzlenimlerimle ilgili rapor hazırlayıp Adalet Bakanlığı'na sunacağım' diye konuştu.

DURUMU VE GÖRÜNÜMÜ KÖTÜ

Ağbaba, cezaevlerinden kendisine mektup yazan kişilerin hangi davadan tutuklu veya hükümlü olmasına bakmadığını belirterek, 'Ayırt etmiyoruz. Siyasi görüşleri bizi ilgilendirmiyoruz. Bizi ilgilendiren siyasi görüşleri değil, yaşadığı hastalıklar' şeklinde konuştu. Mirzabeyolu, duyarlılıkları nedeniyle memnun olduğunu ifade eden Ağbaba, 'Ağır bir telegram işkencesi gördüğünü ifade ediyor. 2000 yılından beri ağır bir telegram işkencesi altında olduğunu söylüyor. 'Ben hasta değilim zaten' diyor. Bundan dolayı tedaviyi de kabul etmiyor. 'Telegram işkencesi yapanları bulabilirlerse o zaman tedavi olurum' diyor' ifadelerini kullandı.

Ağbaba, Mirzabeyoğlu'na ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığı için tecrit uygulandığını söyledi. 'Durumu ve görünümü kötü, konuşması normal ama tecrit üzerine sinmiş' diyen Ağbaba, izlenimlerini şöyle aktardı: 'İşkenceden dolayı son derece muzdarip olduğunu söylüyor. İşkenceyi devlet içinden bir gücün yaptığını iddia ediyor. Kendisi gibi İBDA-C'den mahkum insanlarla kalabilir aslında ama sanırım onu da yönetim istemiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?