banner39

Mirzabeyoğlu'nu öldürmek için hapse girmiş

Mirzabeyoğlu'nu öldürmek için jandarma muhbiri olarak İBDA-C'ye sızdığını iddia eden itirafçının ifadeleri dün duruşması yapılan davaya damgasını vurdu

Güncel 09.01.2016, 09:58 09.01.2016, 10:30
Mirzabeyoğlu'nu öldürmek için hapse girmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeniden yargılanmaya başlayan Mirzabeyoğlu davasına 28 Şubat'ın jandarma muhbiri olarak İBDA/C'ye sızdığını söyleyen Okan İşgör'ün itirafları damga vurdu. İşgör ifadesinde, "Öldürmek için içlerine sızdım." dedi. 

İBDA/C örgütü lideri olduğu iddiasıyla "anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Salih Mirzabeyoğlu, 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra, hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle yeniden yargılanmaya başlamıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün savunmasını yapan Mirzabeyoğlu'nun davasında 4 kişi tanık olarak dinlendi. Tanıklardan Okan İşgör'ün ifadesi davaya damga vurdu. Jandarmaya haber elemanı olarak görev yaptığını öne süren İşgör'e mahkeme başkanı Canel Rüzgar, "İBDA/C'ye sızarak Salih Mirzabeyoğlu'nu öldürmekle görevlendirildiğin doğru mu" diye sordu.

Sabah'ın haberine göre İşgör, "Resmi olarak böyle bir görev verilmedi" deyince başkan Rüzgar, "Zaten böyle bir görev resmi olarak verilmez, jandarma 'adam öldür' diye görev vermez" ifadesini kullandı. Mahkeme başkanı daha sonra "Bu söylediklerin doğru mu? Böyle bir görev üstlendin mi" diye sordu. İşgör, "Evet, doğru. Bütün ifadelerim doğru ancak can güvenliğim nedeniyle burada başka bir şey söylemek istemiyorum" cevabını verdi.

İBDA/C'ye sızdığını ve Mirzabeyoğlu'na yakın olabilmek için cezaevine de girip 4.5 ay aynı koğuşta kaldıklarını anlatan İşgör, 17 Aralık 2008 itibariyle jandarma ile ilişiğinin kesildiğini ve Ergenekon'dan tutuklandığını söyledi.

TUTUKLULAR TANIMIYORDU

İşgör, "Daha önce Mirzabeyoğlu'na yapılan hukuksuzluklar 2008'den sonra bu kez bizi buldu. Onun yaşadığı mağduriyetleri bu kez Ergenekon'da biz yaşadık. 20 yıl ceza aldım" dedi. O dönem cezaevinde olan İBDA/C tutuklularının Mirzabeyoğlu'nu hiç tanımadığını belirten İşgör, "Onunla hiçbir irtibatları olmayan, sadece kitaplarını okudukları ve fikirlerini benimsedikleri için tutuklanan kişilerdi veya o dönem DGM önüne gelip Mirzabeyoğlu'nun tutuklanmasını protesto eden kişilerdi" ifadesini kullandı.

JİTEM SİLAHLARIYLA SUÇLANDI

Okan İşgör, Ergenekon kapsamında 21 Ağustos 2010'da Şile'deki kazıların ardından TİKKO itirafçısı Ulaş Özel, PKK itirafçısı Hüseyin Yanç ve polis memuru Ethem Akbulut ile birlikte gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. Özel'in annesinin evinde Jandarma envanterine kayıtlı el bombaları ile bir Kalaşnikof silah ve mühimmat çıkmıştı.

Özel, silahları, JİTEM mensubu Okan İşgör ve Ali Barış Sevindik'in talimatı üzerine annesinin evinde sakladığını söylemişti. Silahların kendisine ait olmadığını savunan İşgör ise 25 Temmuz 2011'de tutuklanmış, Ergenekon'la birleştirilen davada "terör örgütü üyeliği" ve "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?