banner15

MİT bütçesi yüzde 21 arttırıldı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bütçe ödeneğinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 21.93 oranında arttırıldığını belirtti.

MİT bütçesi yüzde 21 arttırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) yüzde 21.93 artışla 1 milyar 995 milyon lira bütçe ayrıldı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Plan ve Bütçe Komisyonu 2017 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2015 Kesin Hesap Kanun Tasarısı görüşmelerine katıldı. Kurtulmuş, Türkiye'nin 15 Temmuz'da en ağır ihaneti yaşadığını belirterek, Türkiye'de kanlı bir darbe teşebbüsü yaşadığını hatırlattı.

Milletin kararlılığıyla darbe girişiminin engellendiğini söyleyen Kurtulmuş, "15 Temmuz'dan sonra birçok şey yeniden gözden geçirilmiş, Türkiye'de milli birlik ve dayanışma ruhu içerisinde Türkiye yeniden, bundan sonra belki bin birim çalışarak, ondan evvel milli birlik ve dayanışma ruhu bir riayet ediyorsak, şimdi sonuna kadar riayet ederek, yeni bir sayfanın, safhanın Türkiye'nin önünün açıldığını ifade etmek isterim. 15 Temmuz gecesi, o karanlık gecede bütün gücüyle direnen Türkiye'deki bütün unsurlara bir kez daha hükümetimiz ve şahsım adına teşekkürü bir borç biliyorum. Özellikle darbenin teşebbüsünün en karanlık saatlerinde cesaretle yayınlarını sürdüren bütün medya kuruluşlarımıza, darbe gecesi ve sonrasında demokrasi, demokrasinin inşası sürecinde siyasette büyük bir olgunlukla darbecilere karşı duran bütün siyasi partilere, cesaretle meydanı dolduran milletimize ve ayrıca Türkiye'de olmamakla birlikte dualarıyla Türkiye'de milletimize destek sağlayan İslam Dünyası'nın dört bir tarafındaki kardeşlerimize ve mazlum coğrafyasındaki insanlara teşekkürü bir borç biliyorum" ifadelerini kullandı.

ŞEHİT VE GAZİLER İÇİN ÖDENEK

Kurtulmuş, şunları kaydetti: "2016 yılı Merkezi Yönetim Kanunu Başbakanlık bütçesindeki toplam başlangıç ödeneği bir milyar 295 milyon 211 bin TL'dir. 2017 yılı tasarısı ödeneği yüzde 22.32 oranında artış ortaya konulmuştur. Başbakanlığa 3056 sayılı kanunla devletinizin milli menfaatlerinin korunmasına yönelik verilmiş görevlerin yerine getirilmesi için 2017 Başbakanlık bütçe tasarısı ile teklif edilen ödeneklerin toplamı 982 milyon 801 TL'dir. Bunlardan en önemlisi Barışı Destekleme ve Koruma ödeneğidir. Aziz şehitlerimizin yakınları ise gazilerimizin TOKİ'den alacakları konut alımlarında yükümlü oldukları faizlerin devlet gazabından sağlanmasıdır ve bu amaçla TOKİ'ye 2017 yılı içerisinde 150 milyon ödenek teklif edilmiş olup, toplam ödeneklerin yüzde 9.47'lik kısmı oluşturmaktadır."

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçesine ilişkin bilgi veren Kurtulmuş, 2017 yılı itibariyle 2016 yılına göre yüzde 9.22 oranında artırıldığını kaydetti.
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bütçesine ilişkin olarak Kurtulmuş, "Milli İstihbarat Teşkilatımızın bütçe ödeneği geçtiğimi yıla oranla yüzde 21.93 oranında arttırılmış, toplam başlangıç ödeneği bir milyar 636 milyon 803 bin TL'ye çıkartılmıştır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 22:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35