banner15

MİT TIR'ları davası ertelendi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci defa hakim karşısına çıktı

MİT TIR'ları davası ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT TIR'ları davasında ikinci duruşma sona erdi. Dündar ve Gül'ün tutuksuz yargılanmasına devam edilecek. Mahkeme sonraki duruşma için tarih verdi.

MİT TIR'ları davasında Can Dündar ve Erdem Gül "siyasi ve askeri casusluk", "devletin gizli bilgilerini temin etme yayımlama" ve "hükümeti devirmeye teşebbüs, terör örgütüne yardım"la suçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Can Dündar ve Erdem Gül, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklamayla "kişi hürriyeti, kişi güvenliği, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine" karar vermesiyle tahliye edilmişti.

MAHKEMENİN KARARLARI

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül'ün yargılandığı dava 22 Nisan'a ertelendi. Mahkeme, Dündar ve Gül'ün yurtdışına çıkış yasaklarının kaldırılması talebini reddetti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında, Can Dündar ve Erdem Gül'ün, atılı suçun niteliğine ve kanunda öngörülen ceza karşılıklarına göre, yurtdışı çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirinin devamına karar verdi.

Heyet, CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in duruşmalara gözlemci olarak katılması yönündeki talebinini de reddetti.

Dosyanın Selam Tevhid'de Kumpas davası ile birleştirilmesi yönündeki talebin daha sonraki aşamalarda değerlendirilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, tanık gazeteci Emre Erciş hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına hükmetti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 09:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48