MİT tırlarını durduran general, cuntacı görev listesinde

MİT tırları soruşturması kapsamında tutuklanan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun adı ‘cuntaların görev vereceği askerlerin listesi içinde’ yer aldı. Bu detayı fark eden Başsavcılık, ‘paralel yapı soruşturmalarında tutuklu sanıkların’ kaldığı cezaevlerinde ek önlem alınması talimatını verdi.

Güncel 22.07.2016, 19:24 22.07.2016, 19:36
MİT tırlarını durduran general, cuntacı görev listesinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından ‘paralel yapı soruşturmaları kapsamında tutuklu’ bulunan sanıkların yattığı cezaevlerinde de ciddi ek güvenlik tedbirleri alındı. Nedeni ise ‘darbe gerçekleşmesi halinde görev alacakların oluşturduğu atama listesi’... Soruşturma kapsamında darbeci askerlerden ele geçirilen bu listeyi inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı önemli bir detayı fark etti.

İsim listesinde tutuklu general Hamza Celepoğlu’nun da ismi yer alıyordu.

El Cezire'nin haberine göre, Milli İstihbarat Teşkilâtı (MİT) tırlarının durdurulması olayı kapsamında tutuklanan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu da ‘darbeciler tarafından görevlendirilen’ isimler arasında yer aldı.

Kasım 2015’ten beri tutuklu olan Celepoğlu’nun isminin karşısında görev yeri olarak ‘Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığı’ yazıyor.

İncelemelerde bu detayı fark eden savcılık, paralel yapı soruşturmaları kapsamında tutuklu olan sanıkların yattığı cezaevlerinde ek tedbir alınması talimatını verdi.

Ocak 2014’te MİT’e ait tırlar Adana’da durduruldu. Fethullah Gülen yapılanmasına ait askerler tarafından durdurulduğu belirlenen olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu hakkında da işlem başlattı. Celepoğlu, Kasım 2015’te soruşturma kapsamında tutuklandı. Başsavcılık hazırladığı iddianamede Celepoğlu’nun ‘Gülen yapılanması üyesi olduğunu ve hükümeti yıkmaya teşebbüs ettiğini’ vurguladı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?