banner39

MİT, Yenimahalle karargâhını boşaltıyor

Genelkurmay'ın elektronik istihbarat sistemini devralmaya hazırlanan MİT, büyüme projeleri için karargâhını şehir dışına taşımayı gündeme aldı.

Güncel 10.03.2011, 07:55 10.03.2011, 08:01
MİT, Yenimahalle karargâhını boşaltıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye'nin en yüksek kapasiteli elektronik istihbarat ve dinleme üssü olan Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı'nı devralmaya hazırlanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) şimdi de Ankara-Yenimahalle'deki karargâhını şehir dışına taşımaya hazırlanıyor. 

Radikal gazetesinden Murat Yetkin'in haberine göre,  MİT'in Yenimahalle, 'Şehit Binbaşı Ahmet Cem Ersever Caddesi' üzerinde ve Jandarma İl Alay Komutanlığı karşısındaki etrafı duvarlarla çevrili üst düzey güvenlik önemleriyle korunan bölgesi, uygun arazi bulunması ve inşaatı ile birlikte boşaltılacak. 

Radikal'e konuşan istihbarat kaynakları, MİT'in yeniden yapılanma ve büyüme projelerinin de parçası olan ve Hakan Fidan'ın müsteşarlığa getirilmesi ardından, '1-2 ay kadar önce' başlatılan çalışma konusunda şu bilgileri verdiler: 

* MİT Müsteşarlığı, 1965 yılında mevcut yasasının kabul edilmesi ardından 1967 yılında Yenimahalle'de inşa edilen karargâha taşındı. O dönem bölge nispeten ikamet alanlarından uzakta idi ve müsteşarlık faaliyetlerinin genişlemesine imkân veren arazi mevcuttu. 

* Zaman içinde Yenimahalle semti çok gelişti. MİT karargâhı (ki MİT mensupları eski ismiyle 'Riyaset' demeyi tercih ediyorlar-MY) mahalle içinde kaldı. Bu durum hem güvenlik riskleri getirdi hem de artan personel ve gündemdeki yeniden yapılanma ve büyüme projelerini mekân olarak sıkıntıya düşürecek hal aldı. 

* Yeni Müsteşarın atanması ardından bu durum masaya yatırıldı ve karargâhın taşınması için arsa arayışı kararı alındı. Henüz alınmış arsa yok; arayış devam ediyor. Ancak şehir içinde aradığımız ölçülere uygun arazi olmadığı için büyük bir ihtimalle Ankara'nın hemen dışında bir bölge olacak. 

* Yeni MİT karargâhı için ölçütler ise, kamulaştırma ve benzeri sorunlar çıkmaması için devlet arazisi olması, yeterince büyük ve çevre itibarıyla genişlemeye müsait olması ve ikamet alanlarından uzakta, güvenli bir bölge olması. 

MİT'in yeni karargâhının Ankara'nın güneyinde yer alma ihtimali bulunuyor. Bu bölgedeki Gölbaşı ve Haymana ilçeleri civarında GES dışında, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Polis Özel Harekât Karargâhı ve başka güvenlik tesislerin yanı sıra, geniş devlet arazileri bulunuyor. 

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?