banner39

MİT'de kadın ajanlar sahaya iniyor

MİT'in yeniden yapılandırılması sürecinde kadın ajanlara aktif görevler verileceği iddia edildi

Güncel 20.09.2010, 08:20 28.09.2010, 03:39
MİT'de kadın ajanlar sahaya iniyor

 

İstihbarat teşkilatı yeniden yapılandırma sürecinde. Artık kadınların sadece masa başında görev yapan “analist” değil, sahada da görev yapması planlanıyor.

Milliyet Yazarı Aslı Aydıntaşbaş, bugünkü yazısında "Dün Başbakanlık’ta yapılan terör zirvesiyle ilgili Anadolu Ajansı’nın geçtiği haberde çok önemli bir detay vardı. Devletin resmi ajansı, katılımcılar arasında “MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş”in de olduğunu yazdı.

Böylece yıllardır adı bir sır gibi kamuoyundan saklanan, sadece “A.G.” olarak anılan, medyaya tek bir fotoğraf karesi bile sızmamış olan efsane isim, devletin ajansi tarafindan deşifre edilmiş oldu.Afet Hanım’ın varlığını ilk kez yıllar önce sürgündeki Iraklı Kürt liderlerin birinden duymuştum. “Sizin MİT’te bir Ortadoğu uzmanı bayan var ki çok zeki. Bizimle toplantılara o giriyor” demişti şimdilerde Irak’ta önemli bir mevkideki siyasetçi" ayrıntısına dikkat çekti.

Aydıntaşbaş "Ankara’da yaşadığım yıllarda adı bir sır gibi gizlense de, devletin karakutularından bir olduğu söylenirdi. Eski yeni tüm müsteşarlar, teşkilattaki Ortadoğu ve Kürt uzmanı bu kadından söz ediyordu. Öcalan’ı sorgulayan ekipteydi; MİT’in 2000’li yılların başından itibaren Kürt meselesiyle ilgili devletteki katı statükocu bakışı sorgulayan yaklaşımlarında bu analistin de katkıları vardı. Emre Taner’in MİT müsteşarlığı döneminde A.G., “İstihbarattan sorumlu müsteşar yardımcılığı”na getirildi. Böylece sadece teşkilatta değil, bürokraside “en kıdemli kadın” haline geldi.

"Müsteşardan sonra istihbaratın en kritik noktasında bulunan Afet Güneş’in, açılım sürecinde İmralı’yla yapıldığı sanılan dolaylı ve doğrudan görüşmelerin de içinde olduğunu varsayabiliriz..." diyen Aslı Aydıntaşbaş, kadınların her yerde olması gerektiğini savunduğu yazısında konu üzerinden iyi PKK kötü PKK sorgulaması yapmayı da ihmal etmedi.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?