banner39

Moğultay'a 'Gürsel Tekin' soruşturması

Ergenekon sanığı ile Gürsel Tekin’in Yargıtay’daki dosyasını konuşurken dinlemeye takılan eski Adalet Bakanı Moğultay hakkında soruşturma başlatıldı.

Güncel 01.04.2012, 09:24 01.04.2012, 09:27
Moğultay'a 'Gürsel Tekin' soruşturması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in "Resmi evrakta sahtecilik" suçlamasıyla yerel mahkemeden aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla ilgili, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde bulunan dosyasında bazı belgelerin kaybolması üzerine başlatılan soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Milletvekili olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma yapılmayan Gürsel Tekin'in dosyasını kaybeden diğer kişilerle ilgili soruşturma sürüyor.

"REZİL OLURUZ ÇÖZÜLMESİ LAZIM"

Konuyla ilgili avukat ve mahkeme katibi soruşturulurken, savcılık ses kayıtlarını da incelemeye aldı. Tekin'in Yargıtay'da bulunan dosyasıyla ilgili, Ergenekon kapsamında yürütülen adil yargılamayı etkileme soruşturması kapsamında yargılanan sanık avukat Ali Hadi Emre ile Adalet eski Bakanı Mehmet Moğultay'ın arasında geçen, "Rezil oluruz, çözülmesi lazım" sözleri incelemeye alındı. Moğultay ve Emre arasında geçen sözleri soruşturma kapsamında incelemeye alan savcı Murat Demir'in önümüzdeki günlerde Moğultay ve Emre'nin ifadesini de alabileceği öğrenildi.

Tekin'in Yargıtay'daki kayıp dosyasına ilişkin soruşturmaya dahil olan Moğultay ve Emre'nin teknik takibe takılan konuşmasında ilginç ayrıntılar vardı.

TEKİN İLERİDE ZOR DURUMDA KALIR

Tekin'in dosyasının çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Emre, "Rezil oluruz çözmemiz lazım, Tekin'i ileride bir yerlere getirilir, ileride de o dosya onanırsa güç durumda kalırlar, hatırlat" cümlesini sarf ediyor. Moğultay ise "Tabi, tabi" karşılığını veriyor. İkilinin Tekin'in dosyasının Yargıtay'da onanmaması için çalışma yaptığı görülürken savcılık kaybolan dosyada iki ismin rolünün olup olmadığının araştırmasını yapacak.

SEÇİMDEN HEMEN ÖNCE KAYBOLDU

Gürsel Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde yıkılması gereken sinemaya ruhsat vermekle suçlanmış ve "resmi evrakta sahtecilik" yapmak suçundan 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Tekin'in temyiz dosyası ardından Yargıtay'a ulaştı. Ancak son genel seçimler öncesinde Tekin'in milletvekili olmasının önünü kapatacak olan dosyadaki bazı evraklar Yargıtay'daki dosyadan yok oldu. Bunun üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?