banner39

Mozaikleri onaran ekip: Fotoğraflar sahte

Hatay Müzesi'nde mozaiklerin restorasyonunu yapan ekibin başındaki isim Küçük, basında yer alan fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını söyledi

Güncel 14.05.2015, 11:42 14.05.2015, 11:43
Mozaikleri onaran ekip: Fotoğraflar sahte

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hatay Arkeoloji Müzesi’nde bulunan  Roma dönemine ait mozaiklerin restorasyonunu yapan ekibin başındaki Dr. Celal Küçük, basında yer alan fotoğrafların bilinçli bir şekilde deforme edildiğini savundu.

Radikal'e konuşan Küçük, basına yansıyan fotoğraftaki gibi figürün yayılması halinde mozaiğin bütününün de büyümüş olması gerekeceğini belirterek şöyle konuştu: Bu mozaikte yaklaşık 10 bin tessera (Küçük taş) var. Tesseraları bir milim oynatsanız mozaiğin bütünü de büyür. Biz restorasyon öncesinde ölçülerini ve fotoğraflarını çekiyoruz. Bakın İsis mozaiğinin eni 2.30 metre boyu 1.36 metre. Restorasyon sonrasında da bu ölçüler aynı. Eğer yüz basına yansıyan fotoğraf gibi yayılmış olsa bu ölçüleri tutturmanız mümkün değil.

Yine en çok tartışılan mozaiklerden biri de Talasa Moziği üzerindeki çocuk figürüydü. Onun üzerinde de deformasyon olduğu yönünde iddialar vardı. Celal Küçük, "Talasa Mozaiğindeki çocuk figürünün ilk kaldırıldığı 1932 ve 1939 arasındaki yıllarda mozaik kesilirken dönemin yöntemi ile bazı tesseralar kırılmış. Eksikleri eski görüntülerden tespit ettik. Restorasyon sırasında orjinaline sadık kalarak o tesseraları tamamladık. Renk değişikliği ise üzerindeki verniği temizlememizden kaynaklı" dedi.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?