banner39

MÜ Haydarpaşa binası Sağlık Bakanlığı'na devredildi

Marmara Üniversitesi'nin Haydarpaşa Kampüsü Sağlık Bakanlığı'na bağlı yeni kurulan Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne tahsis edildi

Güncel 17.04.2015, 14:27 17.04.2015, 14:27
MÜ Haydarpaşa binası Sağlık Bakanlığı'na devredildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Marmara Üniversitesi'nin tarihi Haydarpaşa Kampüsü ile ilgili bir yıldan beri süren tartışmaya son nokta konuldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan Torba Yasa’ya göre 1894 yılında 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan kampüs, Sağlık Bakanlığı’na bağlı yeni kurulan Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edildi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olacak olan Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi (TSBÜ) resmen kuruldu. TSBÜ’nün kuruluşunu da içeren Torba Yasa’ya Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararın kesinleşmesi ile birlikte, bir süreden beri kime tartışma konusu olan ‘Haydarpaşa Kampüsü’de yeniden gündeme geldi.

Yasaya göre, TSÜB’nin bulunacağı yer, temeli 1894 yılında 2. Abdülhamit tarafından atılan ve uzun süre Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne olarak hizmet veren yerleşke olacak. Karara karşı ilk tepki ise Haydarpaşa Kampüsü’nde okuyan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunlarından geldi.

Yasaya göre, TSÜB’nün Mütevelli Heyeti; Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Sağlık Bakanının seçeceği iki üye ile Yükseköğretim Kurulu tarafından seçilen profesör unvanına sahip bir üye olmak üzere, toplam beş üyeden oluşacak. "İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur" denilen kanun metninin sonunda “Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne adıyla hizmet vermek üzere inşa edilen ve hâlen Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Kampüsü, Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsis edilmiştir” denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?