banner39

Müfettiş, MİT TIR'ları savcılarının açığa alınmasını istedi

HSYK tarafından görevlendirilen müfettiş, MİT TIR'larına baskın düzenlettiren savcıların açığa alınmasını talep etti

Güncel 08.01.2015, 11:48 08.01.2015, 13:13
Müfettiş, MİT TIR'ları savcılarının açığa alınmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HSYK müfettişleri, Hatay ve Adana’da Türkmenlere yardım götürmek için yola çıkan MİT TIR’larına operasyona kalkışan 5 savcının açığa alınmasını talep etti.

Türkmenlere yardım götüren MİT TIR’larını durdurduğu ve MİT personellerinin yerlerde süründürülmesi skandalına imza attığı için haklarında soruşturma başlatılan Adana eski Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Adana Başsavcıvekili Ahmet Karaca, Kırıkhan Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu, savcı Aziz Takçı ve savcı Özcan Şişman’ın soruşturmanın selameti açısından soruşturma sonuçlanana kadar açığa alınması talep edildi.

Müfettiş talebi soruşturmayı yürüten HSYK 2. dairesince karara bağlanacak.

HSYK Müfettişi Arif Sami Kaya, hazırladığı inceleme raporunda, “MİT TIR’larında usul ve yasaya aykırı arama yaptıkları”, “görüntü ve numune aldırmak suretiyle devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla ifşa etme kastı ile hareket ettikleri” suçlamalarına yer verdi.

Kaya, ayrıca 5 savcının soruşturmanın selameti açısından soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırılmasını da talep etti.

Yeni Şafak'ın haberine göre, raporu değerlendiren 3. Daire, söz konusu savcılar hakkında soruşturma açılmasına ilişkin yazıyı 2. Daire’ye gönderdi. 2. Daire’nin, savcıların açığa alınıp alınmayacağını önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?