banner15

Muhalif Nusayriler yeni parti kuruyor

Suriye'de Nusayrilerin ve Sünnilerin bir arada yaşaması dileğiyle yola çıkan muhalif gruplar "Suriye'nin Yarını" adlı yeni oluşum için İstanbul'da toplandı

Muhalif Nusayriler yeni parti kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhalif  Nusayri gruplar, 'Suriye'nin Yarını' adlı yeni bir siyasi oluşuma gitmek için İstanbul'da toplandı.

Suriye'nin Esed ve muhaliflerin yönetimindeki bölgeleri ile, yurtdışında yaşayan Alevi toplum semsilcileri İstanbul'da bir araya geldi. Suriye sorununa uluslararası arenada çözüm arayışlarına gidildiği bir dönemde Suriyeli muhalif  Nusayriler 'Suriye'nin Yarını' adı altında yeni bir siyasi oluşuma gidiyor.

'Hepimizi bir araya toplayan özgür bir vatan' sloganıyla yola çıkan 'Suriye'nin Yarını' hareketi Alevilerin Sünniler ile birlikte yaşadığı bir Suriye istiyor.

Hareketin kurucusu Suriyeli yazar Fuad Hmera. Lazkiyeli olan Hmera Suriye’deki ayaklanmanın ilk günlerinden yana muhalifleri destekledi.

SMDK’DAN NUSAYRİLERE DESTEK

‘Suriye’nin Yarını’ hareketinin kuruluş toplantısında katılan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) başkanı Halit Hoca, ulusal koalisyonun her dinden, mezhepten ve etnik gruptan Suriyeliye açık olduğunun altını çizdi.

Suriye'nin Yarını hareketini SMDK içinde veya paralel bir çizgide görmeyi istediklerini söyleyen Hoca, İstanbul'daki toplantıdan sonra, Riyad toplantısında da Sruiyeli Alevilerin olmasını istediklerini belirtti.

Suriye'nin Yarını hareketinin iki gün sürecek kuruluş toplantısının ardından bir basın toplantısı ile Suriyeli Alevi muhaliflerin kendilerini nasıl bir siyasi paltformla temsil edecekleri, kesin hatlarıyla ortaya çıkmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35