Mukaddes Emanetler'e ziyaretçi akını

İbrahim Paşa Sarayı’nda bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin özellikle Mukaddes Emanetler bölümü yerli ve yabancı çok sayıda kişinin dikkatini çekiyor

Mukaddes Emanetler'e ziyaretçi akını

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bir asrı geride bırakan Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ne 32 yıldan bu yana İbrahim Paşa Sarayı ev sahipliği yapıyor. Vakıf eserlerini koruma altına almak amacıyla kurulan müzede İslam kültür ve sanatının çeşitli dönemlerine ait 40 bin eser sergileniyor.

Kuzey Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Türk ve İslam tarihine ışık tutan müze farklı bölümleriyle de zengin koleksiyonlara kapı aralıyor. Müzenin en önemli yerleri arasındaysa Mukaddes Emanetler bölümü geliyor. Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonları bakımından büyük önem taşıyor. Müzede yer alan Mukaddes Emanetler bölümünde Sevgili Peygamberimize ait eşyalar sergileniyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise Peygamber Efendimiz'in sakal-ı şerifleri.

MÜZE ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Sahabeler tarafından özenle saklanarak bugüne ulaştırılan Efendimiz'e ait eşyaların yanı sıra O'na ait ayak izi de oldukça dikkat çekiyor. Müze özellikle Ramazan’da yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor. Müzeye gelen yabancı ziyaretçilerden biri düşüncelerini şöyle paylaştı:

"İstanbul'a ilk kez geliyorum. Bu müzeyi gezme fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Daha önce hakkında çok güzel şeyler duyduğum İslam peygamberi Hz. Muhammed'in sakalını görmek bana sanki o dönemde yaşıyormuşum hissi uyandırdı ve onu görmüş gibi oldum."

İlk kez Hz. Osman döneminde çoğaltılan Kur'an-ı Kerim'in ilk nüshaları ile Osmanlı döneminde Hicaz Demiryolu üzerinden getirilen Kabe'nin örtüleri, kapı kilidi ve anahtarları da müzede  sergilenen eserler arasında yer alıyor. Müzede İslam dünyası ve İslam kitap sanatının gelişimi açısından büyük bir hazine olan Şam evraklarının sergilendiği özel bir bölüm de bulunuyor. Yüzlerce yıllık tarihi bugüne taşıyan Mukaddes Emanetler bölümü, Türk ve İslam Eserleri Müzesi bünyesinde ziyaretçilerini bekliyor

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 17:06
banner53
YORUM EKLE

banner39