banner15

Mülteciler için büyük gün Pazartesi

AB ile yapılan anlaşma gereği pazartesi gününden itibaren Yunanistan'dan mültecileri Türkiye'ye geri gönderme programı başlıyor

Mülteciler için büyük gün Pazartesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan anlaşma uyarınca 20 Mart’tan sonra Türkiye’den Yunan adalarına geçenlerin iadesi pazartesi günü başlıyor.

4 Nisan itibariyle başlayacak olan geri gönderme işleminde, gönderilen her sığınmacı karşılığında Avrupa Birliği Türkiye’deki mülteci kamplarından yasal yollarla bir Suriyeli sığınmacıyı kabul edecek. 

PAZARTESİ 500 KİŞİ

Reuters haber ajansı, dün Avrupa Komisyonu yetkililerine dayandırdığı haberinde, Yunanistan’ın ilk 500 kişilik grubu pazartesi gününden itibaren göndereceğini bildirmişti. Ancak İngiliz The Times Gazetesi dün “Yunanistan’ın hazırlıklarını, geri gönderme için belirlenen tarihe kadar yetiştiremeyeceğini ve tarihi gayri resmi olarak ertelediğini” ileri sürdü. Hatta gazeteye göre Yunan yetkililer AB yetkililerinin açıklamalarını görünce “şoke oldular”. Haberde Yunan yetkililerin yalnızca sembolik olarak bir kesim göçmeni Türkiye’ye iade etmeye çalışacağı belirtiliyor.

Atina’da gazeteye konuşan göçten sorumlu üst düzey bir Yunan yetkili, “Pazartesi günü en azından sembolik bir başlangıç yapmak için son dakika çabaları var” dedi. Bir başka Yunan yetkili de, “İşlemlerin yoluna girmesi için birkaç güne daha ihtiyaç olduğunu” ifade etti. Yunanistan Meclisi, geri göndermelerin yasal zeminini oluşturan yasa değişikliklerini dün kabul etti. Bu yüzden Yunanistan’ın pazartesi gününe iadeleri yetiştirmesine zayıf bir olasılık olarak bakılıyor.

KAMPLARDA GERGINLIK ARTIYOR

İade tarihinin yakınlaşması Ege adalarında gerginliği artırdı. Sığınmacılar, yardım kuruluşları ve sahil güvenlik personeli arasında yer yer sözlü sataşmalar yaşanıyor. Bir Yunan sahil güvenlik subayı, “Pazartesi ne olacağı meçhul. İnsanlar kampları gönüllü olarak mı terk edecek? Onlara kelepçe takmak zorunda mı kalacağız? İsyanlar mı çıkacak? Peki o zaman ne yapacağız?” sözleriyle belirsizliği tarif etti.

Kamplarda tutulan mültecilerden yalnızca Türkiye’de hayatları ve haklarının tehlikede olduğunu kanıtlayabilenlerin iltica başvurusu dikkate alınacak.

SIĞINMACILARIN YENI ROTASI KIBRIS

Türkiye'nin aldığı tedbirlerin ardından sığınmacılar yeni rota olarak Güney Kıbrıs’ı belirledi. 24 kişiyi taşıyan bir tekne Kıbrıs Rum Kesimi’nin Paphos kentine çıktı. Kıbrıs Adası Suriye’ye sadece 100 km uzaklıkta.


Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48