banner15

Mumcu'nun bombacısının ilk fotoğrafı

Uğur Mumcu suikastinin bombacısı Oğuz Demir'in fotoğrafı ilk kez yayınlandı. Bombacı 2000 yılında 3 polisin elinden son anda kaçmış.

Mumcu'nun bombacısının ilk fotoğrafı

Gazeteci - yazar Adnan Gerger, Umut Operasyonu sürecini, "Uğur Mumcu'yu Kim Öldürdü?" adıyla kitaplaştırdı. Uzun süredir sürdürdüğü çalışmayı bitiren Gerger, İmge Kitabevi'nden bugün yayınlacak olan Umut Operasyonu sürecinde neler yaşandığını, operasyonun nasıl yapıldığını ve operasyon dosyasında yer alan belge ve bilgileri açıklıyor. Adnan Gerger, "Bu kitap bir yargıyı ileri sürmüyor. Umut Operasyonu sürecinde yaşananları gözler önüne serdim" dedi. 

24 Ocak 1993'te aracına konulan bomba sonucu katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun tetikçilerinin bir kısmı yakalandı. Operasyon kapsamında Ferhan Özmen, Necdet Yüksel, Selçuk Şanlı, Yusuf Karakuş, Muzaffer Dağdeviren, Abdülhamit Çelik, Fatih Aydın, Hasan Kılıç ve Mehmet Şahin gibi isimler yakalanıp yargılamaları yapılsa da olayın arkasında kimlerin yer aldığı aydınlatılamadı. Davanın kilit isimlerinden "Cihan" kod adlı Oğuz Demir ise olayın üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen halen yakalanamadı. Adnan Gerger, Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok'un öldürülmesinin de aralarında yer aldığı çok sayıda olayı kapsayan "Umut Operasyonu" ile ilgili davaya ilişkin ayrıntıları yazdı ve Vatan'ın sorularını yanıtladı: 

MAYIS 2000'DE YAKALANIYORDU 

Katil Oğuz Demir'i kullandığı cep telefonundan 14 Mayıs 2000 tarihinde davanın kilit isimlerinden Necdet Yüksel aramış ve Sincan PTT Binası önünde buluşmak istiyor. Buluşma yerinde Oğuz Demir'in kullandığı hareket halindeki "34 YM 4140" plakalı Broadway marka oto hızla yaklaştı. PTT'nin önünde duran ve sırtında bir çanta olan bir adam aniden fırladı ve hareket halinde olan arabaya binmek istedi. 

ÜÇ POLİS YARALANDI 

Polislerden biri arabaya binmek isteyen Yüksel'in beline sarıldı ama ne olduğunu anlayamadan kendisini bir metre uzakta yerde buldu. Diğer istihbaratçı polislerin bazıları adamın sıkıca sarılarak arabaya binmesini engellerken diğer sivil polisler de arabanın önüne atlayıp arabayı durdurmaya çalıştılar. Ancak araba hiç durmadı. Üç sivil polisi yaraladı, tren hattının karşısına son anda geçti. Tam o sırada bir tren de geliyormuş. Araba belki on saniye daha geç kalsaydı, tren arabayı önüne katacaktı, ancak tren arabanın gözden kaybolmasına neden oldu. 

ARACI TERK ETTİ 

Oğuz Demir'in kullandığı araç terk edilmiş halde çok kısa süre içerisinde bulundu. Polis, son buluşma yerini saniyeyle tespit etmemiş olsaydı, belki de Umut operasyonundan böyle sonuç alınmayacaktı. Yakalanan Yüksel'in üzerinden çıkan krokilerle Sincan'da saklanmış silah ve bombalara ulaşıldı ve operasyon yeni bir boyut kazandı. 

SIRRA KADEM BASTI 

Oğuz Demir'in önce İran'a kaçtığı sonra da Hollanda'da olduğu, bir Türk kamyoncunun telefon kaydıyla yeri tespit edildiği ve sonradan izini kaybettirdiği de biliniyor. Örgütün beyinlerinden biri olarak aranan Oğuz Demir, Mumcu, Kışlalı ve Aksoy olmak üzere birçok kişiye yönelik olarak gerçekleştirilen ve uzun bir süre faili meçhul olarak kalan öldürme eylemlerine bizzat iştirak eden bir isim. Demir, o tarihten sonra sırra kadem bastı. Demir, bomba yapımında uzmandı. Çünkü yüksek kimya eğitimi almıştı, mühendisti. 

Kaynak: Vatan

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 10:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35