banner39

MÜSİAD'ın İngiltere şubesi açıldı | FOTO

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İngiltere şubesini açtı. Ayrıca MÜSİAD heyeti, Ülker'in Londra'daki merkezini de ziyaret etti

Güncel 10.09.2017, 01:24 10.09.2017, 11:53
MÜSİAD'ın İngiltere şubesi açıldı | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2016 yılından beri İngiltere faaliyetlerini sürdüren MÜSİAD UK’nin resmi açılışı dün Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

Açılışta MÜSIAD Başkanı Abdurrahman Kaan ve Yönetim Kurulu üyeleri, İTO Meclis Başkanı Şekip Avdagiç, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç‘in yanısıra Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve çalışma arkadaşları da yer aldı.

MÜSİAD HEYETİ LONDRA'DA 'PLADIS'İ GEZDİ

MÜSIAD heyeti ilk olarak Cuma günü İngiltere’de faaliyetlerini sürdüren pladis’in fabrikalarını ve ofisini ziyaret ederek pladis CEO'su Cem Karakaş'ın sunumuyla şirketin çalışmalarına yönelik detaylı bilgi aldı.

Pladis Gezisi

 Cem Karakaş sunum

Heyet Cumartesi sabah saatlerinde GODIVA mağazalarını ziyaret ettikten sonra açılışa geçti. 

Şekip Avdagiç

Murat Ülker, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan bey'e GODIVA çikolatalarının tadımını yaptırıyor.

ABDURRAHMAN KAAN: 'HAKSIZLIK GÖRDÜĞÜMÜZDE SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEKTEN GERİ DURMAYACAĞIZ. YIKIP YAKMAYACAĞIZ AMA DİK DURACAĞIZ!'

Samimi bir ortamda gerçekleştirilen açılışta selamlama konuşması yapmak üzere ilk sözü  MUSIAD UK Başkanı Uğur Yılmaz aldı. Uğur Yılmaz MÜSİAD’ın Ingiltere faaliyetlerine değinirken özellikle Brexit sürecinden Türkiye’nin karlı çıkması için yoğun çalışma içinde olacaklarının sözünü verdi.  

Ayrıca Ankara anlaşmalı vatandaşların mağdur olmamaları için İngiltere hükümeti ile temas halinde olduklarını dile getirdi. Önümüzdeki dönem projelerinde MÜSIAD’ın, Birleşik Krallık’ta bulunan Türk işadamları ve girişimcileri bir araya getirerek seminerler ve eğitimler düzenleme gayreti içinde olacaklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı. 

Sonrasında sözü alan AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da kısa bir selamlama konuşması yaptı. Ahmet Hamdi Çamlı: ‘Dil eğitimi için bir süredir Londra’dayım. Bu süre zarfında İstanbul ve Londra’yı karşılaştırma imkanı da buldum. Her iki şehrinde farklı oldukları kadar bir çok da ortak noktası var. Diliyorum MÜSIAD İngiltere’de daha çok ortak değerin ortaya çıkmasına ve bunun faydaya dönüşmesine yardımcı olacaktır.’ 

MÜSIAD Başkanı Abdurrahman Kaan da konuşmasında özellikle ‘erdemli iş adamı’ vurgusunu yaptı. Abdurrahman Kaan: ‘MUSİAD olarak haksızlık gördüğümüzde sözümüzü söylemekten geri durmayacağız, yıkıp yakmayacağız ama dik duracağız. Yunus Emre’nin dediği gibi benlik davasını bırakıp, muhabbetten ırak olmayacağız. 2003 yılından beri İngiltere’den Türkiye’ye 2900 direkt yatırım gerçekleşmiş. Keza bizim ülkemizden de İngiltere’ye son 10 yılda yaklaşık 2.9 milyar dolar yatırım gerçekleşmiş.

Bu noktada bir parantez açarak aramızda bulunan Yıldız Holding’in değerli patronu, kurulduğu günden itibaren  MÜSİAD’a desteğini esirgemeyen saygıdeğer dostum Murat Ülker bey’e de teşekkür ediyorum. Yıldız Holding olarak, United Biscuits’i satın alarak önemli bir atılım gerçekleştirerek örnek oldular. MUSIAD UK ile birlikte hem politik hem ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz.

Pladis

Karşılıklı iş gezileri, konferansları ve seminerleri arttıracağız. Ülkelerin birbirinden öğreneceği çok şey var. Özellikle İngiltere, iş hayatına teknolojiyi çok iyi adapte eden bir ülke. Bu uyum sürecinde ihtiyacı olan genç nüfus bizim ülkemiz adına çok önemli. Bizde teknoloji ve bilimi arkamıza alıp sanayimizi güçlendirmemiz gerekiyor. İngiltere’de bu noktada bizim için güzel bir örnek. Brexit süreci ülkemiz için yeni fırsatları beraberinde getirecek. Ticaret kapsamımızı daha üst noktalara taşımak için inşallah daha da çok çalışacağız.’ dedi. Konuşmasını mevlanadan ‘Aynı dili kullananlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar daha iyi anlaşırlar sözüyle kapatan Abdurrahman Kaan, ayrıca yıl sonuna kadar Hollanda, Belçika, Bakü ve Gürcistan ofislerinin açılacağı müjdesini de verdi. 

Son olarak söz alan Birleşik Krallık büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de, MÜSİAD’ın çalışmalarını takdir ederek kendilerini İngiltere’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdirdi. 

1990 tarihinde kurulan MÜSİAD, bugün 11.000’den fazla üyesi ile 68 farklı ülkede 181 noktada hizmet vermektedir. Türkiye’nin dünyaya açılması, yeni iş olanaklarının oluşturulması ve daha saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarına destek olmayı sürdürüyor.

MURAT ÜLKER, MÜSİAD UK AÇILIŞINI DEĞERLENDİRDİ

Açılış bitiminde MÜSİAD heyetinin İngiltere seyahatinde bir nevi ev sahipliği görevi üstlenen Murat Ülker de kendileri için oldukça önemli gördükleri ve lider oldukları İngiltere pazarında artık MÜSİAD’ın da yer almasından oldukça memnun olduğunu belirtti.

Murat Ülker: ‘Kurum olarak iş yaptığımız ülkelerde sivil toplum kuruluşlarının varlığını önemsiyoruz. Türkiye’de MÜSİAD ile oldukça sağlıklı süren ilişkilerimizin, aynı şekilde burada da devam edeceğini umuyorum.

Murat Ülker ayrıca bir çok farklı ülkede faaliyet gösteren şirketleri açısından düşünüldüğünde MÜSİAD’ın kendileri açısından önemli bir görevi ifa ettiğini, ekonomik ve politik bir çok noktada iletişim halinde olmanın avantaj sağladığını söyledi.

Bilindiği üzere Yıldız Holding, İngiliz bisküvi devi United Biscuits satın alımının ardından global olma yolunda Ülker, Godiva ve McVitie’s markalarını "pladis" çatısı altında birleştirmişti. Bulunduğu her bölgede lider marka olma misyonuyla çalışmalarını sürdüren "pladis", bugün 120’nin üzerinde ülkede 26.000 çalışanıyla 4.2 milyar müşteriye hitap ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?