banner39

Mustafa Kemal, 'Son Osmanlı'nın annesine talipti!

Dün vefat eden Osmanlı Hanedanı'nın sarayda doğan son üyesi Neslişah Sultan, bugün Yıldız Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi

Güncel 03.04.2012, 11:24 03.04.2012, 15:44
Mustafa Kemal, 'Son Osmanlı'nın annesine talipti!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçirdiği rahatsızlık sonucu dün vefat eden Osmanlı ailesinin en yaşlı üyesi ve saltanat sürerken Hanedan defterine kaydedilen en son kişi olan ''Neslişah Sultan''' bugün defnedildi. Neslişah Sultan, 'Son Osmanlı' kimliğininin yanısıra, annesi Sabiha Sultan'ı Mustafa Kemal istediği için de gündeme gelmişti.

Neslişah Osmanoğlu için öğle namazını müteakip Yıldız Hamidiye Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Osmanlı Haneden defterine kaydı yapılan son kişi olarak bilinen ve son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin ve son halife Abdülmecit'in torunu olan Neslişah Osmanoğlu'nun cenazesi, öğle namazına doğru camiye getirildi.

''Neslişah Sultan''ın tabutu üzerine, Osmanlı geleneği olarak, Kabe örtüsü konuldu ve burada öğle ezanından önce Yasin-i Şerif okundu.

İkinci Abdülhamit tarafından 1885-1886 yıllarında yaptırılan Yıldız Hamidiye Camisi'nde öğle namazının ardından ''Neslişah Sultan'' için cenaze namazı kılındı.

''Neslişah Sultan''ın naaşı, törene katılan kadınların da en arka sırada saf tuttuğu cenaze namazının ardından eller üzerinde cenaze aracına kadar tekbir getirilerek taşındı.

Bu arada, cenaze törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da kısa bir süre ''Neslişah Sultan''ın tabutunu taşıdığı görüldü. Neslişah Sultan'ın cenazesi daha sonra, Aşiyan Mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze namazına katılan ve aile üyelerine taziyede bulunan Arınç, ''Hanedan'ın son temsilcisi vefat etti. Sayın Başbakanımız adına, arkadaşlarımla birlikte taziyede bulunmak üzere geldim. Cenaze namazına katılacağız, Neslişah Sultan Hanımefendinin cenazesinde bulunmayı bir görev biliyoruz. Sayın Başbakanımızın selamlarını ve başsağlığı dileklerini yakınlarına ileteceğim, bütün milletimizin başı sağ olsun'' dedi.

Törene katılan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu da, Sultan 2. Abdülhamit'in 4. kuşak torunu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Sürgünden sonra Türkiye'de doğan ilk şehzade benim. 1979 İstanbul Fatih doğumluyum. Halamızın son yolculuğu için buradayız. Babamız 1974'te af kanunu çıkınca gelmişti. Çok üzgünüz bir büyüğümüzü daha kaybettik. Sarayda doğan son hanedan üyesiydi. Herkesin başı sağolsun.''

Tarihçi İlber Ortaylı da ''Neslişah Sultan''ın ölümüyle resmi hanedanlık üyeliğinin sona erdiğini ifade ederek, ''O statü bitti artık. Mısır'ın son nahidesiydi. Uzun bir ömür sürdü, buna rağmen kendisini çok özleyeceğiz. Son dakikaya kadar aydınlattı bizi'' dedi.
Camideki cenaze törenine ''Neslişah Sultan''ın Mısır'da yaşayan oğlu Abbas Hilmi, kızı İkbak Saviç, torunu Davut Hilmi, yeğeni Fazile Bernar, kuzenleri Osman Selahattin Osmanoğlu ile Kayıhan Osmanoğlu, Harun Osmanoğlu, Osman Mayatepek, Kenize Murad, Ömer Reda, Salih Reda, Ömer Eroğan ve Arzu Enver Eroğan da katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı İşadamı Ali Koç ile Nevzat Yalçındaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da çelenk gönderdikleri görüldü.

NESLİŞAH SULTAN KİMDİR?

4 Şubat 1921'de annesi  Sabiha Sultan'ın Nişantaşı'ndaki  konağında dünyaya geldi. Babası, son halife Abdülmecit'in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi; annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin'in kızı Sabiha Sultan'dır. Büyükbabalarından birisi padişah, diğer imparatorluk veliahtı olduğu için doğduğu zaman ünvanı 'Devletlû İsmetlû Neslişah Sultan Aliyyetuş'şan Hazretleri" idi. Doğumu, 121 pare top atışı ve padişahın  onun adına bastırdığı altın sikke ile duyuruldu ve Osmanlı Hanedan Defterine kaydedilen son kişi oldu. Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlı iki kız kardeşi vardır. Osmanlı hanedan  üyeleri yurtdışına sürgün edilene kadar Dolmabahçe Sarayı'nda yaşadı.

3 yaşında iken, 3 Mart 1924 günü kabul edilen 431 sayılı kanun gereğince sürgüne gönderilen arasında yer aldı. Ailesi sürgünün  ilk yıllarının Fransa'nın Nice kentinde geçirmişti. Nice'te lise öğrenimi gördü. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Fransa'da geçirdikten sonra ailesiyle birlikte Mısır'a gitti. Fransızca, İngilizce ve Almanca, Arapça öğrendi.

1940 yılında Mısır'ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa'nın oğlu Prens Muhammed Abdülmunim ile evlendi. Bu evlilikten Prens Abbas Hilmi ve Prenses İkbal adlı iki çocuğu dünyaya geldi. Mısır'daki 1952 darbesinden sonra eşi 'kral naibi' yapılınca Neslişah Sultan 'kral naibi eşi' (Mısır'ın First Lady'si) oldu.

Krallığın lağvedilmesine kadar bu görevi sürdürdü. Cumhuriyetin ilanından sonra eşi ile birlikte Mısır hükümetine karşı uluslar arası bir komploya karışmakla suçlandı; aylar süren yargılamalardan sonra aklandılar ve Mısır'dan ayrılmalarına izin verildi. İkinci kez sürgün yaşayan Neslişah Sultan, eşi ile beraber Fransa'ya yerleşti, 1963'e kadar Fransa'da yaşadılar. 1952'de Türkiye'de Osmanlı hanedanı prensesleri için af çıkarıldı. Neslişah Sultan 1963'ten itibaren Türkiye'ye yerleşti, yeniden Türk vatandaşlığına geçti ve 'Osmanoğlu' soyadını aldı. Eşi Prens Abdülmünim 1980'de hayatını kaybetti ve Mısır hükümetinin izni ile Kahire'de defnedildi.

Ertuğrul Osman Osmanoğlu'nun 2009'daki ölümünden sonra Osmanoğulları ailesinin yaşlı üyesi sıfatını almıştı.

MUSTAFA KEMAL, NESLİŞAH SULTAN'IN ANNESİ İLE EVLENMEK İSTEMİŞTİ

Türkiye'nin birinci cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, Sultan Vahdettin'in kızı Sabiha Sultan ile evlenmek istemişti. Mustafa Kemal, Sultan Vahdettin'in kızı Sabiha Sultan'a babasıyla konuşarak talip olmuştu. Suat Hayri Ürgüplü'nün yazdığı hatıratta yer alan mülakatta Sabiha Sultan bu konuda şunları söylüyor:

"Evet, istemiş. Benimle konuşmuş değildir, ama ben çekindim ve istemedim. Zira önümde hiç de iyi örnek olmayan Enver Paşa ile Naciye Sultan'ın evliliği vardı. Sonra tanınmış bir kumandanla aile hayatı kurabileceğime inancım yoktu."

Sabiha Sultan'ın yakın çevresine de Mustafa Kemal için, "Kendisini gördüm ama evlenemezdim, zira Faruk'u seviyordum" dediği belirtiliyor.

Sabiha Sultan, son halife Abdulmecid Efendi'nin oğlu Ömer Faruk Efendi ile evlendi ve Neslişah, Hanzade ile Necla Sultan adında üç çocuğu oldu.

Mustafa Kemal'in Sabiha Sultan ile kendisini gerçekten çok sevdiği için mi yoksa ezeli rakibi Enver Paşa'nın yaptığı gibi saraya damat olmak mı istediği bilinmiyor.

Sabiha Sultan'ın eşi, Neslişah Hanım'ın babası Ömer Faruk Efendi 1919-1924 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yaptı. 1921 yılının Nisan ayında Milli Mücadele'ye katılmak için Anadolu'ya yola çıktı. Milli Mücadele'ye Sultan Vahdettin tarafından gönderildiği iddia ediliyor. İnebolu'ya kadar gelen Ömer Faruk Efendi, Ankara Hükümeti tarafından mücadeleye katılmasına izin verilmedi ve tekrar İstanbul'a geri gönderildi. 4 Mart 1924 tarihinde TBMM'nin kabul ettiği hilafetin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı'nın sınır dışı edilmesi kanunu gereğince sınırdışı edildi.

Ömer Faruk Efendi Türkiye'ye bir daha gelemedi. 45 yıl sürgünde yaşadı. 28 Mart 1969 tarihinde Kahire'de vefat etti. Ancak ölümünden 5 yıl sonra Osmanlı Hanedanının üyesi olan erkeklerinin ülkeye dönmelerine izin verildi. Yıllar sonra hükümetin "sessizce nakledilmesi şartıyla" verdiği özel bir izinle naaşı Türkiye'ye getirildi ve 10 Mart 1977'de Cağaloğlu'ndaki II. Mahmut Türbesi'ne defnedildi.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?