Mustafa Koç defnedildi

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un cenaze namazı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'nde kılındı

Mustafa Koç defnedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden iş adamı Mustafa Koç için cenaze töreni düzenlendi.

Sabah saatlerinde Üsküdar'daki Koç Holding binasında gerçekleştirilen programın ardından Koç için, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisinde öğle namazı sonrası cenaze töreni düzenlendi. 

Camiye cenaze aracıyla getirilen Koç'un naaşı, kardeşi Ali Koç ve sevenleri tarafından musallaya taşındı.

Koç'un tabutunun üzerine, merhum Vehbi Koç ile kızı Sevgi Gönül'ün cenazelerinde de kullanılan, Sadberk Hanım Müzesinde muhafaza edilen, aileye ait Osmanlı Sancağı örtüldü. 

Koç'un tabutunun yanına eşi, çocukları, ailesi ve Koç topluluğunun adlarının yazdığı çiçeklerle, fotoğrafı konuldu. Ayrıca, tabutun kenarına Fenerbahçe logolu flama takıldı. 

Sancağın üzerinde, "Hak ve gerçek olan kainatın sahibi Allah'tan başka ilah yoktur / Güvenilir ve sözünde sadık Muhammed, onun elçisidir" ifadelerinin yazılı olduğu belirtildi.

TAZİYE ÇADIRI KURULDU

Cami avlusunda kurulan çadırda, Koç'un babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi, kardeşleri Ali ve Ömer Koç, karısı Caroline Koç ve  kızı Esra Koç taziyeleri kabul etti. 

Koç'un yakınlarının boynunda, üzerinde Mustafa Koç'un resminin ve "Seni unutmayacağız Mustafa Koç" yazılı atkılar dikkati çekti. 

Aynı zamanda Türk Kızılayı bağışçısı da olan Koç'un cenaze töreninde, Kızılay tarafından cami girişine kurulan stantta, sıcak içecek ikram edildi. Kızılay'ın cami içerisinde de lokum ikram ettiği öğrenildi. 

Koç için öğle ezanından önce, sala ve Kur'an-ı Kerim okundu. Cenaze namazını kıldıran İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, "Koç ailesi için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin özel bir anlamı var. Onlar, özellikle ramazan aylarında burada iftar verirler.  Bu vesileyle Mustafa Koç, burada sık sık bulunurdu" dedi. Yaran, törene katılanlardan Koç için helallik istedi. Bu sırada, cenaze merasimine katılan Koç Holding çalışanlarının yüksek sesle "Hakkımızı helal ediyoruz" dediği görüldü. 

ERDOĞAN, DAVUTOĞLU VE KILIÇDAROĞLU DA KATILDI

Öğle namazı vaktinde düzenlenen törene, Koç ailesinin ve sevenlerinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile işe Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eşi Berna Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve kulübün yönetim kurulu üyeleri, eski Galatasaray Kulübü Başkanı Faruk Süren, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, sanatçı Demet Akbağ, iş adamları Nazif Zorlu, Hüsnü Özyeğin, Mehmet Ali Aydınlar ile askeri yetkililerin de aralarında bulunduğu, iş, siyaset, spor ve sanat dünyasından isimler katıldı.

Doğan Holding Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile CHP Milletvekili Mehmet Haberal'ın da taziyede bulunup camiden ayrıldığı görüldü. 

TÖREN İÇİN YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Öte yandan yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı cenaze töreninde, cami çevresi demir barikatlarla kapatıldı.  Törene katılanlar, caminin iki ayrı girişinden x-ray cihazlarından ve polis aramasından geçirilerek avluya alındı. Caminin etrafındaki yollar trafiğe kapatılırken polisin helikopterle de havadan önlem aldığı görüldü. Bu arada, yıkılarak yeniden inşa edilen camide açılışından bugüne düzenlenen ilk cenaze töreni olduğu öğrenildi.
Mustafa Koç, Zincirlikuyu Mezarlığında aile kabristanında dedesi Vehbi Koç'un yanına defnedilecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39