banner15

Musul'a can suyu Türk Kızılayı'ndan

Türkiye’nin Musul ve Tel Afer’deki sivillere insani yardımı sürüyor. Musul'da Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleriyle DAEŞ militanları arasındaki yoğun çatışmalardan kaçanlar, 40 kilometre uzaklıktaki Hazır Çadır Kampı’na akın ediyor. Türk Kızılayı ekipleri de kampa sığınan ailelere su ve yemek ikram ediyor

Musul'a can suyu Türk Kızılayı'ndan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Irak'taki çatışma bölgelerinden kaçan siviller için umut olmaya devam ediyor. Türk Kızılayı da Musul'da evlerini terk eden ailelere yemek ve su dağıtarak, gönülleri fethediyor.

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin kent merkezinin doğusunda yer alan el-Melayin, es-Semah, el-Hadra, Kerkukli, Kudüs ve Kerama semtlerine girmesinin ardından DAEŞ militanlarıyla çıkan çatışmaların ortasında kalan 300 aile evlerini terk etti. Aileler, 40 kilometre mesafede yer alan Hazır Çadır Kampı'na doğru yola çıktı. Irak askerlerinin eşliğinde evlerinden alınan aileler, yanlarına aldıkları hafif eşyalarla zırhlı araçlar ve otobüslere bindirilerek Musul-Erbil Karayolu'ndan güvenli bölgedeki çadır kampına sevk edildi. Kimlik bilgileri ve üst aramaları yapılan Musullu siviller, Peşmerge güçlerinin gözetimindeki askeri araçlar ve otobüslerle kampa gönderildi.

İKİ ATEŞ ARASINDA KALDILAR

Bu arada, Gökçeli mahallesinde katliam korkusu yaşayan sivillerin de kaçışı sürüyor. Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin Musul kent merkezine 1 kilometre mesafede yer alan Gökçeli mahallesine girmesinin ardından bölgede çatışmalar yoğunlaştı. İki ateş arasında kalan halk da evlerini terk derek, Hazır Çadır Kampı'a yöneldi. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu sivilleri, burada Türk Kızılayı karşılıyor. Kamplara sığınan bu ailelere Türk Kızılayı tarafından yemek ve su dağıtılıyor. Ekipteki görevlilerin, bazı çocuklara yemeklerini yedirmesi, sularını içmelerine yardımcı olması da büyük takdir topluyor.

YENİ BİR GÖÇ DALGASI

Türk Kızılayı ayrıca, Musul ve Tel Afer'den yaşanabilecek yeni göç dalgasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, “Türkmenlerin de ağırlıklı olarak yaşadığı Telafer bölgesindeki halk, Haşdi Şabi ve PKK terör örgütünün bölgeye girerek katliam yapmasından korkuyor. Bu da yeni bir göç dalgasına neden olabilir. Bunun içinde gerekli çalışmalarımız başlatmış bulunuyoruz” dedi. Musul'da operasyonların başladığı ilk günden bu yana Türk Kızılayı'nın faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünü ifade eden Kınık, şu ana kadar yaşanan göçün, beklentilerin altında olduğunu ifade etti.

30 TIR'LIK YARDIM HAZIR

30 TIR'lık yardım konvoyunun önümüzdeki günlerde yola çıkacağını kaydeden Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, “Kış ayının yaklaşması ve havaların daha da soğuyacağını göz önünde bulundurarak, yardımlarımız ağırlıklı olarak çadır ve battaniyeden oluşacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35