banner39

Musul'da salgın hastalık tehlikesi

DSÖ yetkilsi, Musul'da özellikle çocuklarda salgın hastalık tehlikesinin bulunduğunu söyledi

Güncel 17.11.2016, 17:55 17.11.2016, 18:02
Musul'da salgın hastalık tehlikesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü Irak Sorumlusu Dr. Altaf Musani, iki yıldan uzun süredir DEAŞ'ın kontrolünde bulunan Musul'da salgın hastalık tehlikesi yaşandığını söyledi.

Musani, Musul kent merkezinden kaçan sivillerin sağlık sorunlarını yerinden takip etmek için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentine geldi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşen Musani, salgın tehlikesine dikkati çekerek, "Musul, iki yıldan uzun süredir DEAŞ'ın kontrolünde olduğu için gerekli sağlık hizmetlerini alamıyor. Bulaşıcı hastalıkların yayılma riski var. Siviller, temiz su sıkıntısı çekiyor ve bu da hastalıklara yol açıyor." dedi.

"ÇOCUK VE KADINLAR ACİLEN SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇMELİ"

Musul'da özellikle çocuklar ve kadınların acilen sağlık kontrolünden geçmesi gerektiği uyarısında bulunan Musani, şunları kaydetti:

"Basit örneklerden yola çıkarak bazı tespitlerde bulunabiliriz. Kentteki çocuklara iki yıldır hiçbir aşı yapılmadı. Kronik hastalığı olan hamile kadınların ne tür hastalıkları yeni doğan veya doğacak çocuklarına taşıdıkları bilinmiyor. Bu insanlar iki yıldır kötü hayat koşulları içerisinde yaşıyor."

Kentteki sivillerin kirli su ve kötü gıdalarla beslendiğine işaret eden Musani, Kayyara kasabasında yanmaya devam eden ham petrolden dolayı da bazı sivillerin nefes darlığı çektiğini aktardı.

Musani ayrıca, tüm bunların yanında ciddi psikolojik sorunlar yaşayan bölgedeki sivillerin psikoterapiye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?