banner39

Mütercimler'den geç gelen özür, Haliç Üniversitesi soruşturma başlattı

Erol Mütercimler, imam hatiplilerle ilgili söylediği sözlere ilişkin canlı yayında özür diledi. Mütercimler, 'Üzülen bütün imam hatip lisesi mezunları ve öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum' ifadelerini kullandı.

Güncel 09.09.2020, 10:45
Mütercimler'den geç gelen özür, Haliç Üniversitesi soruşturma başlattı

Haliç Üniversitesi, Öğretim Üyesi Erol Mütercimler hakkında, 'İmam Hatip Liseleri' ile ilgili yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma başlattı.

Erol Mütercimler, imam hatiplilerle ilgili söylediği sözlere ilişkin canlı yayında özür diledi. Mütercimler, "Üzülen bütün imam hatip lisesi mezunları ve öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdik Zaman Siyaset programına konuk olan Erol Mütercimler kullandığı ifadenin bağlamından koparıldığını belirterek, "O yayınlanmış bölümü dinleyip kalbi kırılan, üzülen bütün imam hatip lisesi mezunları ve öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum" dedi.

SKANDAL SÖZLERİNİ BÖYLE İNKAR ETTİ!

Erol Mütercimler'in imam hatiplilerle ilgili kullandığı ifadeye açıklık getirdiği konuşması şöyle:

"Program tarikat ve cemaatlerle ilgiliydi. Tarikatların tarihiyle ilgiliydi. Süreç içinde bunların nasıl bozulmaya başladığını anlattım. Bu konular konuşulurken bir yerde şöyle bir yargı dile getirildi haklı olarak. Toplumda yanlış algılar oluşuyor ve toptancı suçlamalara gidiliyor. Ve bunun daha işleri çözülemez hale geldiği konuşuldu, haklı olarak.

Tüm bunlar konuşulurken Müfit Yüksel bir yerinde dedi ki neden bunlar oluyor. Dini hassasiyeti olan insanlar kentlerden varoşlara çekiliyor dedi. Dolayısıyla tarikatlar niçin merdiven altı görüntüye girdi dedi ve şöyle dedi; misyoner okullarını saydı, bu toplum misyoner okullarının mezunlarına itibar gösterirken imam hatiplere değer vermiyor" dedi.

3 saat boyunca tam da toplumdaki algılar konuşulduğu için ben de 3 saattir izleyici izliyor sandım. Ben de dedim ki "Toplumda imam hatipler için böyle haberler geldiğinde insanlar imam hatip okullarıyla özdeşleştiriyor" dedim, kastım buydu. Misyoner okullarının çocukları da bizim imam hatiplerin çocukları da bizim dedim. Hakaret olsaydı, Müfit Bey buna karşılık verirdi. İlahiyatçı profesör itiraz ederdi. Ne müfit yüksel kimse itiraz etmedi. Zaten herkes anladı ki, 3 saatlik konuşma bunun zeminiydi. Dert yandığımız buydu."
 

EROL MÜTERCİMLER NE DEDİ?

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, dün akşam katıldığı bir televizyon kanalında yazar Müfid Yüksel ile girdiği tartışma sırasında sesini yükseltti ve imam hatip mezunlarını hedef aldı.

Müfid Yüksel, "Saint Joseph, Saint Michel, Saint Benol kimlerin kurduğu okullar, bizim papazların kurduğu okullar" derken, Mütercimler, "Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız" dedi.

Yazar Erol Mütercimler, Haber Global'de katıldığı yayında imam hatiplilerle ilgili tepki toplayan ifadeler kullandı. Mütercimler imam hatip mezunlarını işaret ederek: 'Buradan mezun olanlar karşımıza sahtekar, cinsi sapık olarak çıkıyor' dedi. Sosyal medyada gündem olan o sözlerle ilgili Mütercimlere 'özür dile' çağrısı yapıldı.
  

EROL MÜTERCİMLER KİMDİR?

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars'da doğmuştur. Babası köy enstitüsü öğretmenidir. Babası İstanbul'a tayin edildikten sonra İstanbul'da büyüyüp, okumuştur.

İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lise'sinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde "Çok kültürlülük" konusundaki doktora alan çalışmasını tamamladı.

1978 yılında Deniz Kuvvetleri'ne teğmen olarak katıldı. 12 Eylül 1980'te Deniz Kuvvetleri'nde teğmen idi. Deniz Kuvvetleri'nde Deniz Astsubay Okulu'nda 16 yıl Fizik öğretmenliği yaptı.

Binbaşı iken ordudan ayrıldı. Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı ve daha sonra Avustralya'ya gitti, orada Avustralya'da yayın yapmakta olan bir radyo istasyonu SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. Orada 'Avustralya News' diye bir gazetede köşe yazarlığı yaptı.

Avustralya'dan döndükten sonra Türkiye'ye dönüşünde çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı. Belgeseller hazırladı. 60'üstünde kısa radyo oyunları yazdı.

banner53
Yorumlar (5)
Meho Ağa 8 ay önce
Ya böyle işte.
İnsan bir yerlere mesaj vermek için sorumluluk taşımadan konuşursa böyle türkürdüğünü yalatırlar. Dur bakalım daha senin hakkında ne davalar açılacak.

Yunus Emre boşuna,
Sözü süz de söyle
Manayı inci gibi diz de söyle...... dememiş.
Meğer Şems-i Tebrizi söylemiş. 8 ay önce
Sözü süz de söyle...
Manayı inci gibi diz de söyle,
Yüzde söyle, gıybet olmasın.
Ukdeyi içinden çöz de söyle, yapmasın yara
Öyle bir söyle ki, hoş gelsin yâre ağyâra
İster ima ile ister remizle
İlla haddini hududunu çiz de söyle
Güzde söyleneceğini güzde söyle bırakma yaza
Sırlarını candan içe dosta söyle sızdırma yoza
Düzde söyleneceği düzde söyle ne yüksekte ne tümsekte,
Hem de iyi bir pozda tam bir dozda söyle
Bir de acele etme kozu gözetle.
Hakkı yüzde yüz, söyle cebbara
Dilsiz şeytan olmayasın sonra.
Söyle sen hakkı yerli yerince
Artık düşünme pek ince ince.
İster gözle söyle ister yaz da söyle
İster nazla ister niyazla söyle
Söylerken Hakkı biraz da
Kendine söyle, değil afaka.

Şems-i Tebrîzî
İHL Mezunu 8 ay önce
Ne güzel bir itibarı vardı. Kanallar söylenmemiş tarihi biz söz ağzından almak için peşinden koşuyorlardı. Ancak o büyük bir kitleye hakaret ederek seviyesiz konuşmayı tercih etti. Bir çuval inciri berbat etti. Yazık etti kendine ve kendisine muhabbeti olanlara.
İdris 8 ay önce
Ne Karslısı kardeşim. Adam misyoner okulları eleştirilince dengesini kaybetti ve mayasını ortaya koydu. Karslı vatandaşlar İmam hatiplere karşı böyle mi tepki gösterir. Sanki ne konuştuğu bilinmiyormuş gibi bir de karşımdakiler tepki göstermedi diyerek kendini savunuyor. Yazıklar olsun. Bir de o şerefli ordumuzda öğretmenlik yapmış.
La Havle 8 ay önce
Üniversite işten atacak. Durum onu gösteriyor.
6
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü