banner39

NASA Bingöl'e düşen taş için 500 milyon dolar ayırmış

Bingöl'e düşen meteor parçalarının NASA'nın yıllardır üzerinde çalıştığı asteroidden düştüğü belirtiliyor. NASA'nın taşla ilgili araştırmalar yapmak üzere Bingöl'e heyet gönderdiği belirtiliyor

Güncel 11.11.2015, 10:10 11.11.2015, 10:10
NASA Bingöl'e düşen taş için 500 milyon dolar ayırmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bingöl’e düşen meteor parçasının, NASA’nın araştırmak için 500 milyon dolar ayırdığı Vesta asteroidinden koptuğu ortaya çıktı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2007 yılında 500 milyon dolar bütçeli proje kapsamında uzaya gönderdiği iki keşif aracıyla, dünyaya yakın yörüngedeki Vesta ve Ceres asteroitlerini yakın takibe aldı. 9 yıl sürecek keşif programına DAWN adı verildi. Üç yıl önce Vesta asteroidinin yörüngesine giren uzay araçları, görüntüler almaya ve uzaktan asteroidin yüzey yapısı, kimyasal bileşimleri ve atmosferi gibi konularda bilgi toplamaya başladı.

Yeryüzünden binlerce kilometre uzakta, uzay boşluğunda bu araştırmalar devam ederken Vesta asteroidinden bir parça Bingöl’ün Sarıçiçek Köyü yakınlarına düştü.

2 Eylül gecesi 11.20 sıralarında atmosferde ışıklar saçarak patlayan ve Sarıçiçek Köyü yakınlarına düşen meteorun dünya yolculuğu Bingöl, Muş, Van, Erzincan, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır’dan çıplak gözle bile izlenebildi.

TÜBİTAK’A BİLDİRDİ

Habertürk'ün haberine göre Bingöl’de devlet memuru olan Tuğçe Özduman, gökyüzünde yaşananların şokunu atlatır atlatmaz TÜBİTAK’ı arayarak gördüklerini yetkililere bildirdi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde görevli astronomlardan Murat Parmaksızoğlu ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ozan Ünsalan köyde yaptıkları incelemelerin ardından düşen parçaların fotoğraflarını Bingöl Üniversitesi’nin de işbirliğiyle NASA’da meteor biriminin başındaki Peter Jenniskens’e gönderdi.

Meteorun ender türlerden biri olma ihtimali üzerine hemen Türkiye’ye gelen Jenniskens, Doç. Ünsalan ve Bingöl Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. İskender Demirkol ile birlikte Sarıçiçek’te araştırma yaptı.

METEORUN İSMİ: SARIÇİÇEK

Uluslararası Astronomi Birliği’nin isimlendirme ve sınıflandırma kurallarına göre düşen meteorlara, “uzayla dünya arasında bir iletişim aracı” atfıyla düştüğü yerin en yakınındaki postanenin ismi veriliyor. Bu kural Sarıçiçeklilerin isteği üzerine esnetilerek meteorun adı “Sarıçiçek” araştırmaları yapan uluslararası konsorsiyumun adı da “Sarıçiçek Meteoridleri Konsorsiyumu” oldu.

NASA’nın ilk analizlerine göre 230 kiloluk ana kütleye ve 50 santimetrelik çapa sahip meteor, yeryüzüne 40 kilometre kadar yaklaştıktan sonra parçalandı.

Saniyede 17.9 kilometre hızla dünyaya düşen parçalar “Howardite” minerali özelliği nedeniyle ender rastlanan meteor türlerinden biri.

KÖYLÜLERE GELİR KAYNAĞI OLDU

Öte yandan meteor parçalarının değerli olduğu iddiaları üzerine vatandaşlar, zengin olma hayaliyle bölgede göktaşı arıyor.

Meteor parçalarının değerli olduğunun anlaşılmasıyla yurtdışı ve yurtiçinden gelen vatandaşlar, Sarıçiçek ve Ekinyolu köyü kırsalında taş aramaya devam ediyor.

Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Demirkol, bulunan taşların kendileri için bilimsel, köylüler için ise ekonomik değerinin bulunduğunu söyledi.

“GÖKTAŞININ DÜŞTÜĞÜ GÖRDÜK”

Sarıçiçek köyü civarına göktaşının düştüğü duyumu üzerine bölgede inceleme yaptıklarını anlatan Prof. Demirkol, "Bu durum üzerine Bingöl Üniversitesi olarak ekip halinde gidip yerinde incelemelerde bulunduk. Gerçekten de oraya göktaşının düştüğünü gördük. Topladığımız meteorları üniversitede inceledik. İncelemede meteor olduğu bilgisini elde ettik" dedi.

Meteorların parasal değeri olduğunu öğrenenlerin  yoğun bir şekilde taşları aramaya başladığını aktaran Demirkol şöyle devam etti: "Bizim kaydettiğimiz 250 civarında meteor var. Büyüklükleri 2 gramdan başlayarak bin 470 grama kadar büyük parça meteorlar bulunuyor. Daha bulunmayan ve kayda geçmeyen bilgilerde var. Bize ulaştıkça bunları kayıt altına alacağız. Geniş kapsamlı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bulunan taşları satın almak üzere Rusya'dan Almanya'dan çeşitli ülkelerden gelip 35 dolardan 50 dolara kadar aldıklarını biliyoruz. Bu şekilde köy halkına da büyük bir katkı sağladığını duyuyoruz. Bizim için bilimsel köylülerimiz için de ekonomik açıdan gerçekten faydası olduğunu düşünüyoruz."

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?