banner39

Nasreddin Hoca anime oldu

Anime çizgi karakterlerinin merkezi Japonya'daki uluslararası fuarda, Nasrettin Hoca'nın animesi tanıtılıyor

Güncel 21.11.2013, 18:23 28.03.2013, 11:02
Nasreddin Hoca anime oldu

Dünyada anime çizgi karakterlerinin merkezi olan Japonya'da Nasrettin Hoca karakterinin anime ile tanıtımı yapılıyor.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da, yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen 2013 Uluslararası Anime Fuarı'na yapım şirketlerinden üniversitelere, reklam ajanslarından derneklere kadar 250 kuruluş stant açarak ve farklı animeler sergiliyor.

Fuara Türkiye adına katılan Tokyo Yunus Emre Kütür Merkezi'nin standında, Nasrettin Hoca karakteri anime ile tanıtılıyor.

Nasrettin Hoca karakterini çizen Bunkyou Gakuin üniversitesi öğrencisi Okava Mio, çizimden önce birçok Nasrettin Hoca fıkrası okuyarak bu karakteri tanımaya çalıştığını belirtti. Aynı üniversiteden Prof. Kavamura Cuniçi'nin seslendirdiği animenin yapımı hakkında, fuardaki açılışta bir üniversite öğrencisi de sunum yaptı.

Tokyo Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın, Nasrettin Hoca karakterinin "tebessüm eden sevimli siması, sıcak kanlılığı, bilge kişiliği ve kıvrak zekası" ile fuarda yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Nasrettin Hoca'nın Japonya'da tanınırlığının artması için çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini bildiren Aydın, Bunkyou Üniversitesi işbirliğiyle bir çizgi film ve çizgi roman serisi hazırlamayı planladıklarını söyledi.

Aydın ayrıca, Dokkyo Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladıklarını ve protokol çerçevesinde nisan ayından itibaren Türkçe'nin Dokkyo Üniversitesi'nde seçmeli ders olarak verileceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?