NATO Avrupa komutanı da Türkiye'yi uyardı!

NATO'nun Avrupa komutanı general Philip Breedlove, Ankara’dan NATO ile uyumlu kullanabileceği bir sistem tercih etmesini talep etti

NATO Avrupa komutanı da Türkiye'yi uyardı!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

NATO Avrupa kuvvetleri komutanı general Philip Breedlove, Türkiye’nin satın almayı düşündüğü Çin yapımı savunma füzelerinin NATO sistemleriyle uyumlu olmayabileceğini savundu.

Askeri tatbikatlar için gittiği Letonya’da gazetecilerle konuşan Breedlove, “Türk askeri yetkilileriyle konuşmalarıma göre, önemli olan tümüyle ortak çalışan ve NATO şebekelerine bağlanmaya uygun sistemlere sahip olmamızdır” dedi.

Kararın Türkiye’ye ait olduğunu vurgulayan ABD general Breedlove, “Tüm NATO üyeleri, ittifakın kolektif savunma sistemine katkı yapacak kararlar alınmasını ve diğer NATO sistemleriyle uyumlu çalışacak sistemler seçtiklerini görmek istiyor” dedi.

Breedlove “uygun” tanımıyla neyi kastettiğini açıklamadı ancak bazı NATO diplomatları Çin yapımı füze savunma sisteminin, NATO sistemlerine bağlanmasının siber güvenlik sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

NATO üyesi Türkiye alacağı füze savunma sistemi için Rus, ABD ve Avrupalı firmaların tekliflerini değil, Çin CPMIEC şirketinin FD-2000 sistemini tercih ettiğini geçen ay açıklamıştı. Ankara, füze savunma sistemiyle ilgili kararının henüz kesinleşmediğini de açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 13:14
banner53
YORUM EKLE

banner39