Nehir üstü ulaşım tasarruf sağlıyor

Fırat Nehri'nin ikiye böldüğü doğa ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi ile Gaziantep'in Araban ilçesi arasındaki ulaşım tekne ve feribotlarla sağlanıyor

Nehir üstü ulaşım tasarruf sağlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fırat Nehri'nin sınırlarını belirlediği Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi ile Gaziantep'in Araban ilçesi arasında sefer yapan feribot ve tekneyle ulaşımı tercih eden vatandaşlar, hem zamandan hem yakıttan tasarruf ediyor.

Fırat Nehri kıyısında bulunan doğa ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan iki ilçe arasındaki ulaşım, feribot ve tekneler aracılığıyla sağlanıyor.

Özellikle nehir kıyısına yakın yerleşim bölgelerinde ikamet eden vatandaşlar, bazen iş icabı günde 4-5 kez nehrin karşısına geçiyor.

Güzergahta çalışan feribotlar, kişi başı 10 lira ücret karşılığında nehrin karşısına geçmek isteyenlere imkan sunuyor.

Bazen düğün konvoylarının da geçiş yaptığı güzergahta zaman zaman da hayvanlar tekne ve feribotlarla nehrin karşısına taşınıyor.

BAZEN 50 ARAÇ GEÇİYOR

Güzergahta geçiş yapan Bozan Yılmaz yaptığı açıklamada, karşıya geçmek için her zaman feribotu tercih ettiğini söyledi.

Özellikle bayramlarda ve düğünlerde feribot kullandıklarını belirten Yılmaz, "Feribot ve tekne her zaman karlıdır. Çünkü buradan Yavuzeli ve diğer ilçelere gidecek olsak bütün şehri dolaşmamız gerekiyor. Buradan gittiğimiz zaman hem zamandan hem mazottan kazanıyoruz. Burası daha yakın 5 dakikada karşıya geçiyoruz. Sürekli buradan araba geçiyor. Bazen günde 50 araba feribot aracılığıyla karşıya geçiyor." diye konuştu.

Hüseyin Altın da nehir üzerindeki geçişin işlerini çok kolaylaştırdığına değindi.

Güzergah sayesinde yollarının ciddi oranda kısaldığını aktaran Altın, "Çok kolaylık sağlıyor, buradan nehrin karşısına geçmek için karayoluyla Gaziantep'i dolaşmamız gerekiyor. Karayoluyla onlarca kilometre kat edince ancak Gaziantep'e ulaşıyoruz. Burası sayesinde 200 kilometreye yakın bir mesafeden kar ediyoruz. Nizip, Araban, Birecik ve Yavuzeli ilçelerine nehir üstü ulaşım daha kolay." şeklinde konuştu.

Güzergahta feribot işleten Mustafa Yakut ise özellikle çevre köylerde oturan vatandaşların sürekli tekne ve feribot kullandığını belirtti.

Vatandaşın işini kolaylaştırmaya çalıştıklarını anlatan Yakut, "Gaziantep ile buranın arasında karayolu ile çok mesafe var, ama insanlar kısa olduğu için burayı seçiyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 13:29
banner53
YORUM EKLE

banner39