banner39

banner35

Nene Hatun'un Torunları, 'Ecdada Saygı' Yürüyüşünde

Binlerce kişiyle, 140 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı’nın yaşandığı Aziziye Tabyaları’na saygı yürüyüşü düzenlendi.

Güncel 12.11.2017, 16:30 13.11.2017, 07:27
Nene Hatun'un Torunları, 'Ecdada Saygı' Yürüyüşünde

Erzurum'da, yaklaşık 20 bin kişi, 140 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyaları'na saygı yürüyüşü düzenledi. Sabah namazı ardırdan şehitliğe akın eden Erzurumlular, soğuk havaya aldırış etmedi. "Dedeciğim ben geldim" tişörtü giyen çocukların yanı sıra asker ve polislerin de katıldığı yürüyüşte temsili dokuz pare top atışı da yapıldı.

Anadolu’nun önemli bir kalesi konumunda bulunan Erzurum’da, genç, yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu binlerce kişiyle, 140 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı’nın yaşandığı Aziziye Tabyaları’na saygı yürüyüşü düzenlendi. Tarihte “93 Harbi” olarak anılan savaşın en çetin muharebelerinin yaşandığı ve düşmek üzere iken ellerindeki balta ile nacaklarla savaş meydanına koşan halkın desteğiyle düşmanın yenildiği Topdağı’ndaki Aziziye Tabyaları’na saygı yürüyüşü yapılması için Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince bir yürüyüş organize edildi. Ezan ve çağrılarla kentteki camilerde buluşan yaklaşık 20 bin vatandaş, sabah namaz sonrası okunan selalar eşliğinde önce Karskapı Şehitliği’ne yürüdü. Çocukların ve yaşlıların da aralarında bulunduğu Erzurumlular, daha sonra sabahın erken saatlerinde soğuk havaya rağmen ellerinde Türk bayraklarıyla Aziziye Tabyaları’na kadar yürüdü.

Osmanlı askeri kıyafeti giyen atlılar, ellerinde Türk bayrakları olan bisikletliler, üzerinde “Dedeciğim ben geldim” tişörtü giyen çocukların yanı sıra asker ve polislerin de katıldığı yürüyüş sırasında temsili dokuz pare top atışı da yapıldı. Yürüyüşte bazı vatandaşlar o günün ruhunu yaşayabilmek adına tabyaya tepeleri aşarak ulaştılar. Tabyada, Sultan 2. Abdülhamit’in fermanı, şiirler ve şehitler için Kur’an-ı Kerim okunup Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula tarafından dualar edildi.

Binlerce kişi, Nede Hatun’un kabrini de ziyaret etti. Vatandaşlardan Sakıp Abuş (80) ise tarihte vatandaşların vatan için yürüdüğüne dikkati çekerek, “Ruslar Palandöken Dağı’ndan ve Hasankale tarafından gelmişler. Gavurboğan’dan ezan okunduktan sonra baltasını, bıçağını ve tüfeğini alan, çoluk çocuğunu geride bırakıp oraya çıkanlar can vermişler. Niçin çıkmışlar? Vatan bölünmesin diye. Biz de onun için, bir daha öyle bir şey gelmesin diye yürüyoruz. Canımızla yürüyeceğiz, yürüyeceğiz, yürüyeceğiz” dedi.

NENE HATUN’U ZİYARET

Ruslar ve Ermenilere karşı mücadele edilen tabyaları gezen vatandaşlar, Aziziye savunmasındaki fedakarlığıyla tarihe geçen Nene Hatun’un kabrini de ziyaret etti.

Aziziye Tabyaları’na yapılan yürüyüş öncesi, sabah ezanının ardından tarihteki gibi cami hoparlörlerinden “Ey Erzurumlular, ey ahali. Düşman Aziziye tabyalarını bastı. Allah’ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını ve milletini seven yetişsin” çağrıları yapıldı.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?