banner15

Nevruz gergin geçti

Türkiye genelinde yaşanan terör olayları Nevruz kutlamalarını da vurdu. Birçok şehirde kutlamalar iptal edilirken, bazı illerde güvenlik güçleri ile göstericiler arasında gerginlik çıktı.

Nevruz gergin geçti

Nevruz kutlamaları, son dönemde yaşanan olaylar dolayısıyla valilik ve kaymakamlıkların aldıkları yasak kararından sonra gergin geçti.

İstanbul ve İzmir'de Nevruz öncesi düzenlenen operasyonlarda toplam 2'si çocuk 37 kişi gözaltına alındı. Bakırköy Pazar Yeri'nde nevruz etkinliği yapmak isteyen ve uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale edildi.

Mardin'in Derik İlçesi'ndeki 2 ayrı mahallede, Nevruz kutlamalarında kullanılacağı ileri sürülen 24 bidon içerisinde, piknik tüpleriyle güçlendirilmiş, toplam 613 kilo patlayıcı ele geçirildi.

BATMAN'DA OLAYLAR ÇIKTI

Batman Valiliği, Nevruz kutlamalarına güvenlik gerekçesiyle izin vermeyince kentin birçok yerinde olay çıktı. Olaylarda şüpheli bir araç durdurularak aracın içinde arama gerçekleştirilirken, 5 kişi yere yatırılarak üstü arandı.

Batman Valiliği bu gün Halkların Demokrasi Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından yeni otogar bitişiğinde yapılan Nevruz kutlamalarına güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. Otogar yakınında bulunan Nevruz alanında çok sayıda jandarmaya ait askeri araç ve Batman İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı TEM Şubesi ekipleri, alana gitmek isteyenlere izin vermedi. Olası saldırıya karşı alanda keskin nişancılar hazır bekletildi.

Valiliğin güvenlik gerekçesiyle Nevruz'a izin vermemesi nedeniyle Pazaryeri, Diyarbakır caddesi, 19 Mayıs mahallesi ve birçok noktada toplanan guruplara polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Çıkan olaylar sırasında polis ekiplerine havai fişek ve taş atan guruplara polis ekipleri de TOMA'larla su ve biber gazı ile karşılık verdi. Polis ekipleri TOMA ve diğer zırhlı araçlarla gurubu dağıtmaya devam ediyor. Olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

SİVEREK’TE NEVRUZ GERGİNLİĞİ: 15 GÖZALTI

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, yasaklanmasına rağmen Nevruz'u kutlamak için slogan atıp yürüyen ve polisin uyarısına rağmen dağılmayan kalabalığa müdahale edildi, 15 kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde Şirinkuyu Mahallesi'nde nevruz kutlaması yapılması planlanan alana gelen aralarında HDP Milletvekili Osman Baydemir'in de bulunduğu kalabalığa zırhlı araçlarla önlem alan polis tarafından izin verilmedi. Baydemir, Nevruz'un yasaklanmasına anlam veremediklerini söyledi. Baydemir’in konuşması ardından ayrılan yüzlerini poşuyla gizleyen 200 kişilik kalabalık, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri, dağılmaları yönündeki uyarıya rağmen yürümeye sürdüren kalabalığa TOMA'lardan basınçlı su sıkarak müdahale etti. Ara sokaklara kaçan kalabalıkta bulunan 3’ü kadın 15 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Gerginliğin ardından polis ekipleri ilçede önlemlerini artırdı.

ADANA'DA İZİNSİZ NEVRUZ KUTLAMASINA MÜDAHALE

Adana'nın Dağlıoğlu Mahallesi'nde izinsiz Nevruz kutlamasına katılmak için toplananlara polis biber gazı ve TOMA ile su sıkarak müdahale ederek dağıtmaya çalıştı, eylemciler polisi taş attı.

Sabah erken saatlerden itibaren Dağlıoğlu ve Şakirpaşa mahallelerinde toplanmaya başlayan PKK terör örgütü yandaşları, Karasu Kavşağı'nda Nevruz Bayramı kutlaması yapılacağını duyurarak, katılım için çağrı yaptı. BDP'liler de aynı bölgede toplanmaya başladı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da bir süre partilileri ile halay çekti.

Bu arada bazı ara sokaklar eylemciler tarafından barikat kurularak kapatılmak istendi. Polis, barikat kurmak isteyenlere biber gazı ve su sıkarak müdahale etti. Polis, Karasu Kavşağı'nda yapılacağı söylenen yasadışı Nevruz kutlaması alanına gitmeye çalışan gruplar ve HDP'ye ait seçim otobüsünün de geçişine izin vermedi. Polis, uyarıyla dağılmak istemeyenleri su ile dağıtmaya çalıştı. Polis helikopteri, yasadışı eylem düzenlenebilecek mahallelerin üzerinde uçarak, İl Emniyet Müdürlüğü'ne istihbarat aktardı. Ayrıca bugün Adana'nın PTT 1'nci Lig'de oynayan takımları, Adana Spor ve Demirspor arasındaki derbi nedeniyle polis kent genelinde alarma geçti.

DİYARBAKIR'DA GENİŞ ÖNLEM

Diyarbakır'da yarın kutlanması planlanan Nevruz için hazırlıklar sürerken polis ekipleri kutlama alanı için teyakkuza geçti. 5 arama noktasının kurulduğu alanda, dün gece sahne üzerinde bulunan terör örgütüne ait fotoğraflar polisler tarafından kaldırıldı.

Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından organize edilen Nevruz kutlamasının hazırlıkları sürüyor. Merkez Bağlar ilçesinde bulunan Nevruz Parkı'nda yapılacak olan kutlamalar için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü teyakkuza geçti. Zırhlı araçların konuşlandırıldığı alanda, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Temizlik çalışmalarının sürdüğü alanda yakılacak olan ateş için bir ton odun getirildi.

Nevruz tertip komitesi yetkililerinden edinilen bilgilere göre alanda 100 erkek ve kadın olmak üzere 200 seyyar lavabo kuruldu. Parti üyeleri, zabıta ve polis ekiplerinin aralarında olduğu 4 bin 500 kişi ise alanda güvenlik önlemi alacak. 5 arama noktasının kurulduğu alanın çevresi ise bariyerler tarafından çevrildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 18:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48