Nevruz kutlamalarından renkli manzaralar

Baharın müjdecisi ve ''yeni gün'' olarak bilinen Nevruz Bayramı, Türkiye'nin çeşitli illerinde kutlanmaya başladı.

Güncel 20.03.2011, 13:30 20.03.2011, 13:33
Nevruz kutlamalarından renkli manzaralar

Baharın başlamasıyla birlikte Nevroz kutlamaları da başladı. Türkiye'nin çeşitli illerinde etkinlikler düzenleniyor. Etkinliklerde renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

Erzurum'da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Palandöken İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen Nevruz olaysız kutlandı. Nevruz alanında güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisleri çocuklarla futbol oynadı. BDP Palandöken İlçe Teşkilatı, valilik izni ile eski Mal Meydanı'nda Nevruz'u kutladı. İl Başkanı Rıza Güler ve partililerin konuşmalarının ardından yerel bir grup Kürtçe konser verdi. Daha sonra meydanın ortasında Nevruz ateşi il ve ilçe yönetimi tarafından yakıldı. Nevruz kutlamalarına katılanlar yakılan ateşin üzerinden atladıktan sonra müzik eşliğinde halay çekti.MECLİS BAŞKANI: NEVRUZ BİRLEŞTİRİCİ OLMALI

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, toplumsal barış ve kardeşliğin pekiştirilmesine katkı sağlayan Nevruzun, ayrışmanın değil bütünleşmenin, kutuplaşmanın değil sevgiyle kucaklaşmanın kaynağı olduğunu belirtti. TBMM Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre Şahin, Nevruz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Baharın başlangıcını ve tabiatın canlanmasını ifade eden Nevruz'un dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının hakim olduğu, coşkulu bir bayram olarak kutlandığını belirten Şahin, tabiatın berekete yönelmesinden duyulan sevinci ve geleceğe olan ümitleri ifade eden Nevruzun, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olduğunu kaydetti.CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN MESAJ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun herkes, bu ülkenin ayrılmaz ve eşit vatandaşlarıdır. Bütün renkleri ve dokularıyla, bütün zenginlikleriyle bu memleket hepimizindir. Bu bilinçle, sahip olduğumuz birikimin en iyi şekilde korunması ve yarınlara aktarılması hususunda hepimize büyük sorumluluk düşmektedir'' dedi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Gül, ''Nevruz Bayramı'' mesajı yayımladı. Baharın gelişini, doğanın uyanışını müjdeleyen, umut dolu başlangıçların, bolluk ve bereketin simgesi Nevruz Bayramı'nın sadece Türkiye'de değil, tüm komşu ülkelerde, akraba devlet ve topluluklarında da ortak bir ruhla ve coşkuyla kutlandığını belirten Gül, Nevruz'un, binlerce yıldır Asya'dan Balkanlar'a, Ortadoğu'dan Anadolu'ya kadar geniş bir coğrafyada yaşayanların ortak kültür zenginliğini oluşturduğunu kaydetti.İSTANBUL

Nevruz Bayramı dolayısıyla Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Meydanı'nda düzenlenen kutlama için gelenler, 3 ayrı arama noktasından alana alınmaya başladı.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile bazı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen açık hava toplantısı kapsamında, Kazlıçeşme Meydanı'nda 3 ayrı giriş yerinde arama noktaları kuruldu.
Kutlamaların yapılacağı alanda yakılacak ateş için hazırlıklar tamamlandı.
Konuşmaların yapılacağı platformun önüne, Demokratik Özgür Kadın Hareketince ''Kadın kırımı, toplum kırımıdır'' yazılı pankart asıldı.
Miting alanına gelenler, üzerinde Kürtçe ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı atkı ve pankartlarla BDP bayrakları taşırken, bazıları terör örgütü elebaşı lehine slogan attı.
Kutlamaların yapılacağı alana seyyar tuvaletler kurulurken, yiyecek ve içecek stantları da açıldı.
Bu arada, miting alanının etrafı bariyerlerle çevrilirken, emniyet birimleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da Barış ve Demokrasi Partisince (BDP) düzenlenen Nevruz etkinliği başladı.
BDP Diyarbakır İl Başkanlığınca, Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı'nda gerçekleştirilen etkinliğe katılacak vatandaşlar, şehrin 16 noktasından Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli özel firmalara ait araçlarla ücretsiz olarak getirildi.

Yoğun katılımın olduğu etkinliğe gelenler, güvenlik güçlerince üzerleri alındıktan sonra alana alındı.
Etkinliğe aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu çok sayıda kişi katılıyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?