Nevruz kutlanıyor; Öcalan'ın mektubu okunacak

Nevruz'u organize eden BDP ve HDP yöneticileri birçok yabancı ismi davet ettiklerini açıkladı. Nevruz'a 1 milyon kişinin katılımının beklendiği belirtiliyor.

Nevruz kutlanıyor; Öcalan'ın mektubu okunacak

Diyarbakır'da bugün Nevruz kutlamaları var. Kutlamalar sırasında Öcalan'ın İmralı'dan gönderdiği mektubun okunması bekleniyor. Nevruz için birçok ilden Diyarbakır'a otobüsler kalktı. Nevruz'u organize eden BDP ve HDP yöneticileri birçok yabancı ismi davet ettiklerini açıkladı. Nevruz'a 1 milyon kişinin katılımının beklendiği belirtiliyor.

Vatandaşların büyük bölümünün tertip komitesinin çağrısı doğrultusunda yöresel kıyafetlerle kutlamalara katıldığı görüldü.

Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 10 bin kişi alandaki koordinasyonu sağlıyor. Bazıları yöresel kıyafet giyinen ve zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yerlere yerleştirilen çok sayıda seyyar satıcı alanda yemek, tatlı, su ve ciğer kebap satıyor.

Platformda aralarında Kürtçe, Türkçe, Arapça, Süryanice'nin de yer aldığı 10 dilde, "Nevruz kutlu olsun" pankart yer alıyor. Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen 350'yi aşkın gazeteci akreditasyon yaptırdı.

Alanda toplanan gruplar, müzik yayını eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başladı. Çocuklar alanın yakınındaki parkta oyun oynarken, bazı aileler de çimlere serdikleri kilimlerin üzerine piknik yapıyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelmeye başlayan bazı vatandaşlar beraberinde getirdikleri çay ve malzemelerle, kimileri de seyyar satıcılardan satın aldıkları ciğer kebapla kahvaltılarını yapıyor. Parkın etrafındaki açık arazide top oynayan çocuklar, parkta çay içenler ve halay çekenlerle alanda tam bir karnaval havası yaşanıyor.

- Protokol tribününde Mele Bahtiyar, Hero Talabani, Leyla Zana ve Ahmet Türk yan yana...  | Kaynak: @GoncaSenayAJT

ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNACAK

Öcalan'ın Nevruz etkinliklerinde okunmak üzere yazdığı mektup, bugün, Adalet Bakanlığı tarafından BDP'lilere teslim edildi.

Öcalan’ın Diyarbakır’daki Newroz kutlamasında okunacak mektubu  BDP ve HDP heyeti tarafından okunacak. Öcalan'ın mektubu MİT yetkililerince gün içinde BDP’li yetkilere mühürlü bir zarf içerisinde teslim edilmişti.

Mektubun Sırrı Süreyya Önder tarafından Türkçe;  Pervin Buldan tarafından da Kürtçe olarak okunmasının planlandığı öğrenildi.

NEVRUZ'A GELENLERİN OTOBÜSÜ KAZA YAPTI

Bu arada Nevruz kutlamalarına katılmak üzere Kars'tan yola çıkan yolcu minibüsü Ilıcalar mevkisinde şarampole yuvarlandı. Kazada, biri ağır, 20 kişi yaralandı.

Ahmet Ekinci (29) yönetimindeki 36 FF 426 plakalı yolcu minibüsü, Bingöl-Erzurum karayolunun 17. kilometresi Ilıcalar mevkisinde şarampole devrildi.

Kazada, sürücü Ekinci ile minibüste bulunan İbrahim Taş, Harun Taş, Ömer Budak, Abidin Keserci, Vedat Ekinel, Hayri Çaka, Bilal İnanç, Ömer Ceba, Musa Eslen, Sultan Taş, Hamza Taş, Raife Akyok, Nurşide Alagöz, Eser Macar, Semra Bilden, İbrahim Alduk, Erkan Ak, Şükrü Katmış ve İshak Yardımcı yaralandı.

Yaralılar Bingöl Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralılardan Musa Eslen'in durumunun ağır olduğu belirtildi.

Minibüsün, Kars'tan Diyarbakır'daki nevruz kutlamalarına gitmek üzere yola çıktığı öğrenildi.

sürecek

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 11:07
banner53
YORUM EKLE

banner39