Niğde IŞİD davası ertelendi

Niğde'deki IŞİD saldırısı ile ilgili dava saldırıda yaralananların uyu kaybı olup olmadığının tespit edilmesi için ertelendi

Niğde IŞİD davası ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Niğde de IŞİD’in 20 Mart 2014'de Türkiye'de düzenlediği ve örgütün ilk eylemi olarak kayıtlara geçen ve bir polis memuru, bir astsubay ve bir vatandaşın öldürülmesinin ardından açılan dava, olay sırasında yaralananların duyu kaybı olup olmadığının tespit edilmesi için gereken süre nedeniyle 17 Mart tarihine ertelendi.

Duruşmada üç tutuklu sanığın yüzleri, ilk kez bugünkü duruşmada görüntülü sistemde net olarak gösterildi. Mahkeme Başkanı Onur Yerdelen, hayatını kaybedenlerin yakınlarına, "Kalbiniz rahat olsun, bir takas lafı aldı başını gidiyor. Sanıklar işte huzurunuzda, suçlu çıkarlarsa cezalarını çekecekler" dedi.

Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4'ü tutuklu, 2'si firari 11 sanıklı davanın duruşması saat 09.30'da başladı. Tutuklu sanıklar Benyamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Zakiri hakkında 'Anayasayı ihlal, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yakalanmamak amacıyla kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak, nitelikli yağma ve kasten yaralama' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası isteniyor. 'Silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik' suçlarından tutuklu Fuad Mövsümöv ve 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan ve haklarında yakalama kararı bulunan firariler Heysem Topalca ve İsmayılov Qosqar ile 'Bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmekle' suçlanan Türk uyruklu M.A, K.Ö, H.Y, K.Y. ve A.Y.'nin yargılandığı duruşmaya tutuklu sanıklar getirilmedi.

IŞİD mensubu sanıkların savunmaları tutuklu bulundukları Ankara Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'ne yapılan SEGBİS bağlantısı ile sesli ve görüntülü olarak alındı.

MAHKEME BAŞKANI: BİR TAKAS LAFI ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR

IŞİD tarafından Irak'ta rehin tutulan 49 Türk vatandaşının 20 Eylül 2014'te serbest bırakılması karşılığında takas olarak kullanıldığı iddia edilen ve daha önceki duruşmalarda yüzleri kamerada net olarak görülemeyen sanıklar Benyamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Zakiri'nin yerlerini mahkeme Başkanı Onur Yerdelen bir kaç kez hayatını kaybeden asker ve polisin yakınlarına sorarak değiştirdi.

Sık sık 'Yüzlerini iyi görebiliyor musunuz?" diye sorarak sanıkların yüzlerinin net görünmesini sağlayan Başkan Onur Yerdelen, "Kalbiniz rahat olsun. Bir takas lafı almış başını gidiyor. Yine bugün bir yerde yazmışlar. Sanıklar, işte burada huzurda. Sanıklar suçlu çıkarlarsa cezalarını çekecekler" dedi.

KONUŞMADILAR

Daha sonra Reyhanlı ve Yayladığı'ndan tutuksuz sanıklar SEGBİS sistemiyle ifade verdi. Bazı askerler de görgü tanığı olarak duruşmaya gelip saldırıyı anlattı. Tutuksuz taksici sanıklar, ifadelerinde katil zanlısı IŞİD mensuplarına bilerek ve isteyerek yardım etmediklerini ileri sürdü. Mahkeme heyetinin diğer sanık ve tanıkların ifadeleriyle ilgili bir diyecekleri olup olmadığını sorduğu tutuklu 3 sanık hiç bir soruya cevap vermedi. Benyamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Zakiri, mahkeme başkanının sorulara neden cevap vermedikleri yönündeki sorulara da cevap vermedi.

Mahkeme heyeti, saldırıda yaralanan mağdurların organ kaybı olup olmadığı yönündeki raporların beklenmesi için duruşmayı 17 Mart'a erteledi.

Duruşma çıkışında açıklama yapan Avukat Ali Çil, ilk kez tutuklu sanıkların yüzlerinin net olarak göründüğünü, kafalarında 'takas' iddialarıyla ilgili herhangi bir soru işaretinin kalmadığını söyledi.

TEDAVİ İÇİN DOKTORA GİDİNCE YAKALANDILAR

IŞİD'in Türkiye'deki ilk kanlı eylemi olarak bilinen saldırı 20 Mart 2014'te Niğde'nin Ulukışla İlçesi'nde meydana geldi. K.Ö.'nün yönetimindeki taksi ile İstanbul'a gitmek üzere Hatay'dan yolan çıkan Benyamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Zakiri, Ulukışla-Adana Otoyolu'nun Gedeli viyadüğündeki rutin yol kontrolünde taksiyi durdurmak isteyen güvenlik güçlerine otomatik tüfeklerle ateş açarak Jandarma Astsubay Üstçavuş Adil Kozanoğlu ile polis memuru Adem Çoban'ı şehit edip 7 asker ve yolcu otobüsündeki bir kişiyi de yaraladıktan sonra gasp ettikleri kamyonun şoförü Turan Yaşar'ı da öldürerek kaçtı.

Çatışmada yaralan ve tedavi için Eminlik Köyü'ndeki 3 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'na giden saldırganlardan 2'si burada, diğeri de Köşkönü Köyü'nde yakalandı. Saldırganların üzerinde ve gasp ettikleri kamyonda yapılan aramada 3 kalaşnikof tüfek, 3 tabanca 7 el bombası, 2 susturucu, 3 kasatura, telsiz ve batarya ele geçirildi. Savcılık iddianamesinde IŞİD üyesi olduğu iddia edilen ve Ankara'ya gönderilen saldırganlar, sorgularının ardından sevk edildikleri Ankara 9'uncu Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Olayla ilgili yürütülen soruşturmada Fuad Mövsümöv de gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 13:08
banner53
YORUM EKLE

banner39