banner39

Nijerya'dan Türkiye, Hindistan ve Brezilya'dan gelen yolculara giriş yasağı

Nijerya hükümeti, Türkiye, Hindistan ve Brezilya’dan gelen yolculara bu ülkelerdeki koronavirüs vakalarının artışı gerekçesiyle ülkeye giriş yasağı getirdi.

Güncel 02.05.2021, 17:14 02.05.2021, 17:52
Nijerya'dan Türkiye, Hindistan ve Brezilya'dan gelen yolculara giriş yasağı

Afrika ülkesi Nijerya, son dönemde artan korona virüsü vakalarını gerekçe göstererek Türkiye, Hindistan ve Brezilya’dan gelenlere ülkeye giriş yasağı getirdi. Yasak, Nijeryalı olmayan kişiler ile transit yolcuları kapsamayacak.

Nijerya Cumhurbaşkanlığı'nın Covid-19 İzleme Kurulu'nun açıklamasında, son 14 günde Türkiye, Hindistan ve Brezilya'ya seyahat etmiş kişilerin ülkeye alınmayacağı belirtildi. Yasak için bu üç ülkedeki vaka artışları gerekçe gösterildi. Açıklamada "Bu önlemler, başka ülkelerden gelen vakaların Nijerya'daki Covid-19 vakalarını artırma riskini en aza indirmek için gerekli bir adım" ifadeleri kullanıldı. Yasak 4 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

Açıklamaya göre, son 14 günde Türkiye, Hindistan ve Brezilya'ya seyahat edip ülkelerine dönen Nijeryalıların da hükümetin onay verdiği tesislerde bir hafta karantinada kalması gerekecek. Yurtdışından ülkeye dönen diğer kişilerden de son 72 saat içinde alınmış negatif Covid-19 testi istenecek. Bu süre şimdiye dek 96 saatti.

Afrika'nın en yoğun nüfuslu ülkesi Nijerya'da pandemi boyunca 165 bin 153 vaka ve 2 bin 63 ölüm kaydedildi. Ülkede son bir günde 43 yeni vaka saptandı. 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?