banner39

Nimr'in kardeşinden Şiilere sukûnet çağrısı

Suudi Arabistan tarafından 'ayaklanmaları kışkırtmak ve terör olaylarına katılmak' suçlamasıyla idam edilen Nimr'in kardeşi Şiiler'e sukûnet çağrısında bulundu

Güncel 04.01.2016, 17:57 04.01.2016, 17:57
Nimr'in kardeşinden Şiilere sukûnet çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan tarafından idam edilen Şii din adamı Ayetullah Nimr Bakır en Nimr ile ilgili protesto gösterileri ve tepkiler devam ediyor. Nimr'in kardeşi Muhammed en Nimr, kardeşi için Suud yönetimine tepkili olan Şiileri sukûnete çağırdı. Nimr, "Şeyh Nemr’ın dosyası ile günahsız insanları katleden terörist bir grubun dosyası karıştırıldı" dedi.

Rûdaw sitesine konuşan Muhammed en Nimr, kardeşinin Suud Kırallığı karşısında sokakları harekete geçirdiği yönündeki iddiaların doğru olduğunu söyledi.

En Nimr, ağabeyinin, ülkedeki yolsuzlukların ortadan kaldırılarak reform yapılmasını amaçladığını belirtti.

Muhammed en Nimr, kardeşinin kesinlikle kimseyi şiddete teşvik etmediğini belirtti.

Halka seslenen kardeş Nimr, “Suudi içinde veya dışında şiddete başvurmamalarını ve barışçıl bir şekilde protesto gösterileri yapmalarını istiyoruz” dedi.

İKİSİ DE İSLAM ÜLKESİ

Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıya ilişkin ise Muhammed en Nimr, her iki ülkenin de İslam ülkesi olduğunu ve sorunu çözmeleri gerektiğini ifade ederek, “Keşke bunlar yaşanmasayıdı” ifadelerini kullandı.

“En Nimr mezhebinden dolayı mı idam edildi?” sorusuna Muhammed en Nimr şu cevabı verdi:

Şeyh Nimr’in dosyası ile günahsız insanları katleden terörist bir grubun dosyası karıştırıldı. Onunla beraber idam  edilenler ülke içinde ve dışında teröt olaylarına karışmış ve bu konudan bir geçmişe sahip kişilerdi.
 
2 Ocak’ta Suudi Arabistan'da Şii din adamı Nimr Bakır en Nimr'in de aralarında bulunduğu 47 kişi idam edilmişti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?