banner15

NSA belgelerinde Türkiye: İstikrar, çıkar!

New York Times gazetesinin haberine göre, 2007 tarihli bir belgede Türkiye de üç başlık altında yer alıyor

NSA belgelerinde Türkiye: İstikrar, çıkar!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın tüm dünya gündeminde bulunmasına sebep olan dinleme skandalının tartışmaları sürerken, Türkiye'nin de dinlenip dinlenmediği merak konusu oldu.

Yetkililer tarafından, Türkiye'nin dinlenmediği açıklamaları yapılırken, Cumhurbaşkanı Gül "Konu ile ilgili her türlü tedbirimizi alırız" demişti.

Dinleme skandalındalıyla ilgili Amerikan New York Times gazetesi önemli bir belye yayınladı. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın 2007  tarihli "stratejik misyon" belgesinde Türkiye'den üç başlık altında bahsediliyor.

CNN'in aktardığına göre, "Devlet/siyasi istikrar: Muhtemel devlet istikrarsızlığı" başlığı altında yapılan değerlendirmede  "Türkiye'ye iç siyasetteki faaliyetleri krizle sonuçlanabilir" deniyor. Bu başlık altında Türkiye ile beraber Suriye, Lübnan, kosova, Küba, Sudan gibi ülkeler de yer alıyor.

"Devletlerin niyetlerinin de dahil olduğu dış politika: ABD için diplomatik avantaj sağlamak" başlığı altında Türkiye için "ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına önemli etkisi olabilecek ülkelerden biri" ifadesi kullanılıyor.

"Devletlerin niyetlerinin de dahil olduğu dış politika: ABD için diplomatik avantaj sağlamak" başlığında ise "Türkiye'ye ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına önemli etkisi olabilecek ülkelerden biri" olarak bakılıyor.

Başlıkta Türkiye'nin yanısıra Rusya, Suudi Arabistan, İsrail, İran, Japonya, Almanya, Suriye, Fransa gibi ülkelerle beraber BM de yer alıyor.

"Ekonomik istikrar/etki: ABD'ye ekonomik avantaj ve siyasal strateji sağlamak" başlığı altında da Türkiye'nin ekonomik istikrarı, finansal zaafiyetleri ve ekonomik etkenliği ABD'nin stratejik çıkarlarını etkileyebilir" deniliyor. Türkiye ile beraber Hindistan da bu başlık altında.

Türkiye ve Hindistan'a ekonomik istikrarı, finansal zaafiyetleri ve ekonomik etkenliği ABD'nin stratejik çıkarlarını etkileyebilir gözüyle bakılıyor.

Teknolojik yenilikler yapmak, etkin karşı istihbarat geliştirme potansiyeli, orduda modernleşme gibi başlıklar adı altında Türkiye'nin adı geçmiyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 10:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48