banner39

Nuruosmaniye'de restorasyonla ortaya çıkan gerçek

Nuruosmaniye'de restorasyonda orta çıkan ve binanın ömrünü uzatan su terazisi hayran bırakıyor. Cami bodrumuna atılan molozlar da restorasyon kapsamında temizleniyor

Güncel 26.03.2013, 11:10 26.03.2013, 15:56
Nuruosmaniye'de restorasyonla ortaya çıkan gerçek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nuruosmaniye Camii'nde restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan su terazisi, Osmanlı mimarisinin gelişmişliğini ortaya koyuyor. Caminin altına inşa edilen Su Terazisi, bölgenin yer altı ve yüzeysel sularını toplayarak, zemindeki muhtemel bozulmaları engelliyor. Ayrıca zeminin doygunlaşmasını sağlayarak zayıflamasını önlüyor.

Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER) İstanbul Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen programla, üniversitelerin Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler Nuruosmaniye Camii'nde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Öğrenciler, 1748-1755 yılları arasında yapılan Nuruosmaniye Cami'nin uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayan su terazisini de inceledi.

Gezide İstanbul'da inşa edilen ilk barok özellikli cami olan Nuruosmaniye'deki restorasyon çalışmaları yerinde incelendi. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve İstanbul Arel Üniversitesi'nde mimarlık ve inşaat mühendisliği eğitimi alan lisans öğrencileri ile sektör mensuplarının katıldığı teknik gezi, Vakıflar Bölge sorumlusu Dr. Mimar Olcay Aydemir ve yüklenici Şantiye Şefi Ozan Kılıç rehberliğinde gerçekleştirildi.

Nuruosmaniye Camii'nin tüm kısımlarında detaylı bir inceleme yapan katılımcılar, restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan bir özelliği de öğrendiler. Çalışmalar sırasında, Nuruosmaniye Camii'nin altında büyük bir Su Dengeleme Yapısı (Su Terazisi) ortaya çıkarıldı. Caminin altında bulunan su terazisi, bölgenin yar altı ve yüzeysel sularını topluyor, böylece bölgede diğer yapıların altında su birikmesi önlendiğinde bölgenin su dengesi de kontrol altına alınmış oluyordu. Burada Osmanlı'nın çok önemli bir şehircilik anlayışına sahip olduğu ortaya çıkıyor. Nuruosmaniye altındaki sarnıçlarda bulunan su, borularla Eminönü Yeni Camii yakınındaki kuyuya kadar taşınıyor.

RESTORASYON SONUCUNDA CAMİYE YAPILAN SAYGISIZLIK DA KALDIRILACAK

Osmanlı'dan günümüze kalan birçok esere yapılan saygısızlıkların bir örneği Nuruosmaniye Camii'nde de karşımıza çıktı. Cami'nin altında yer alan 8 metre yüksekliğindeki bodrum, çevredeki inşaatların molozlarıyla kapanmış vaziyette bulundu. Restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan bu ayıp, çalışanlar tarafından temizlenmeye çalışılıyor. Bodrumdaki molozlar kazma kürek yardımıyla temizlenerek el arabalarıyla taşınıyor.

Restorasyon çalışmaları tamamlandığında, Nuruosmaniye Camii'ne yapılan bu saygısızlık da ortadan kalmış olacak. Ayrıca bodrum temizlenerek, caminin hava alması sağlanacak, rutubet dışarı atılacak ve ömrü daha da uzayacak.

Yorumlar (1)
yuuksel 10 yıl önce
Allah razı olsun
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?