Nusaybin'de 42 PKK'lı daha teslim oldu

Nusaybin'de Salı günü teslim olan 25 PKK'lının ardından bugün de aralarında kadınların da bulunduğu 42 PKK mensubu teslim oldu

Nusaybin'de 42 PKK'lı daha teslim oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 örgüt mensubu, güvenlik güçlerine teslim oldu.

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 14 Mart'ta sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından, PKK'nın kazdığı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması, bombalı tuzakların temizlenmesi ve örgüt üyelerinin etkisiz hale getirilmesi için güvenlik güçlerinin 'Atmaca-1' operasyonları sürüyor. İlçede bugüne kadar 437 PKK'lı etkisiz hale getirirken, 400 barikat kaldırıldı, 35 çukur kapatıldı, 1024 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Nusaybin'de önceki gün 25 PKK'lının teslim olmasının ardından güvenlik güçleri operasyonlarını Fırat ve Yenişehir mahallelerinde yoğunlaştırıldı. Güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lılara sık sık 'teslim olun' çağrıları yapıldı. Çağrılar üzerine Fırat ve Yenişehir mahallelerinde toplam 42 PKK'lı güvenlik güçlerine teslim oldu. 10'u kadın olan grup arasında yaralıların da bulunduğu belirtildi.

Teslim olan PKK'lılarla ilgili çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

PKK ÇEKİLDİĞİNİ AÇIKLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Nusaybin'de operasyonları sürerken PKK'dan ilçe merkezinden çekildiklerini iddia eden bir açıklama geldi.

PKK’nın kendisine yakın medyada yer alan açıklamasında “Nusaybin'de direniş güçlerinin pozisyon değiştirmesi gerekli görülmüştür. Bu temelde alınan karar çerçevesinde güçlerimiz 25 Mayıs günü itibarıyla Nusaybin şehrinden başarılı bir biçimde geri çekilmeyi sağlayarak ulaşması gereken üslerine ulaşmışlardır.” denildi.

Güvenlik kaynakları ise "Operasyonlarla temizlenen bölgelerin dışında teröristlerin döşediği EYP’ler aynen durmaktadır. Bunların temizlenmesi ve tekrar sivil halkın güvenle yaşayabileceği bir ortamın sağlanması için bölgedeki operasyonların devam etmesi gerekmektedir" diyor.

Açıklamanın iki günde 70'e yakın PKK'lının teslim olmasından sonra gelmesi dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 16:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35