banner15

NYT ilanı Taksim eylemcilerini böldü

ABD gazetesi NYT için hazırlanan Taksim ilanındaki Kemalizm vurgusu eylemcilerin bir kısmında rahatsızlığa yol açtı

NYT ilanı Taksim eylemcilerini böldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gezi Parkı'na AVM yapılmasını engellemek için başlayan daha sonra iktidar karşıtı kitlesel gösterilere dönüşen eylemin organizatörleri ABD'nin önde gelen gazeteleri The New York Times ve Washington Post'a tam sayfa ilan vermek için bağış topladı. İlanların iki gazetede bu hafta içinde yayınlanması bekleniyor.

Öte yandan ilan metnindeki bazı ifadeler eylemcileri karşı karşıya getirdi. "Türkiye'de neler oluyor?" başlığıyla verilen ilanda yapılan Kemalizm vurgusu bazı eylemciler tarafından eylemin amacından saptırıldığı şeklinde yorumlanıyor.

İlanda yer alan "ülke çapında bu yaşananları cesurca protesto eden halk, Atatürk'ün mirasını korumaktan gurur duymaktadır" ifadesiyle Kemalizm'e yapılan vurgu, bazı eylemcilerin tepkisine yol açtı.

İlanda yer alan metin şu şekilde:

"Milyonlarca Türk vatandaşı, İstanbul Gezi Parkı'nda barışçıl gösteriler düzenleyen eylemcilere aşırı şiddet uygulayan polisin tavırları karşısında çileden çıkmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 yıllık Başbakanlık süresi boyunca kişisel hak ve özgürlüklerimizin kısıtlandığına şahit olduk. Çok sayıda gazeteci, sanatçı ve seçilmiş yetkili tutuklanmış, ifade özgürlüğü, kadın hakları ve hatta alkol satışlarında bile kısıntılara gidilmiştir. Başbakan vatandaşlarının endişelerini dikkate almamış, Türk medyası da bu durum karşısında sessiz kalmayı tercih etmiştir.

Tüm ülke çapında bu yaşananları cesurca protesto eden halk, Atatürk'ün mirasını korumaktan gurur duymaktadır. Biz yağmacı ve marjinal gruplar değiliz. Bizler; öğrenci, öğretmen, işçi, anne ve babalarız. Biz, birçok farklı etnik kimlik, dini inanç ve ideolojiyi temsil ediyoruz. Türkiye'nin geleceği hakkında endişe ettiğimiz için de birlik içerisinde kalmayı istiyoruz.

Polis şiddetinin durdurulmasını talep ediyoruz!

Tarafsız ve özgür bir basın istiyoruz!

Diyaloga açık bir ortam talep ediyoruz, dikte edilen otokratik bir rejim değil!"

İlandan rahatsız olan eylemcilerin bundan sonraki tavrının nasıl olacağı ise merak konusu...

Öte yandan ilanların parası internet üzerinden düzenlenen bir bağış kampanyasıyla toplandı. 55 bin dolar tutan ilanlar için şu ana kadar toplanan paranın 90 bin doları aştığı kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2013, 19:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35