banner15

Obama ve Putin'den teröre karşı birlik çağrısı

Obama ve Putin katıldıkları G20 zirvesinde ağırlıklı gündem konusu terörle mücadele oldu

Obama ve Putin'den teröre karşı birlik çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Antalya'da düzenlenen G20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ve Erdoğan'ın ana gündemi Suriye'de yaşanan kriz ve bunun bölgeye etkisi ele alındı. Erdoğan'ın görüşmede Suriye'de Esad'ın bir an önce gitmesi gerektiğini belirterek, halkın istediği rejim gelirse bölgenin istikrarına katkı sağlayacağını dile getirdiği öğrenildi. IŞİD'e yönelik bundan sonra neler yapılacağının da konuşulduğu görüşmede olası kara hareketinin de değerlendirildiği belirtildi. Erdoğan'ın mücadelenin sadece hava hareketiyle yeterli olmayacağına yönelik mesajlar verdiği öğrenildi.

Erdoğan'ın görüşmede ayrıca Suriye'de eğit-donat yapılması, terörden arındırılmış bölge ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesini dile getirdiği ifade edildi. Erdoğan, özellikle terörden arındırılmış bölgenin olmasının mültecilerin birçok ülkeye gidişini de durduracağını belirtti.

OBAMA, TÜRKİYE GÜÇLÜ ORTAĞIMIZ

Erdoğan'ın ayrıca IŞİD ile mücadele için PYD'ye destek verilmesinin sakıncalarına yönelik mesajlar verdiği de öğrenildi. Obama, IŞİD ile mücadele çabalarına da değinerek "Türkiye, Suriye ve Irak'ta IŞİD tehdidiyle mücadelede ABD ve diğer koalisyon üyelerinin güçlü ortağı. NATO müttefikleri olarak IŞİD'e baskıyı artırmak ve bunun yanında Suriye'de siyasi geçişi sağlamak için birlikte çalışıyoruz" dedi.

PUTİN, TERÖRÜ YENMEK İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ İSTEDİ

Rusya Devlet Başkanı Putin, G20 zirvesi için geldiği Antalya'da, resmi açılış töreni öncesinde BRICS liderleriyle bir araya geldi. Gayrıresmi formatta gerçekleşen 'mini BRICS Zirvesi'nde konuşan Putin, tüm ülkeleri terörizme karşı birlikte hareket etmeye çağırdı. Rus lider, "Terörizmi sadece güç birliği yaparak yenebiliriz" ifadesini kullandı.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da katıldı.

Putin, "Terörizm tehdidiyle baş edebilmenin ve evlerini kaybeden milyonlarca mülteciye yardım edebilmenin, sadece tüm dünyanın güç birliği yapması yoluyla mümkün olduğunun farkındayız" diye konuştu


Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 10:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35