banner39

Öcalan’ın 21 yıl sonra İmralı'dan yaptığı telefon görüşmesinin detayları

Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez, müvekkilinin 1999’dan beri ilk kez telefon ile görüşme hakkını kullanabildiğini söyledi ve “Büyük bir ihtimalle salgından dolayı görüşmeye izin verildi” dedi.

Güncel 30.04.2020, 11:25
Öcalan’ın 21 yıl sonra İmralı'dan yaptığı telefon görüşmesinin detayları

21 yıldır İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan 21 yıl sonra ilk kez ailesiyle telefon görüşmesi yaptı. 

Öcalan’ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu, 27 Nisan Pazartesi akşamı bu gelişmeyle ilgili kısa bir yazılı mesaj yayımladı:

“İmralı Adası’nda tutulan müvekkillerimiz Sayın Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri bugün bulundukları yerlerdeki Savcılıklar aracılığıyla müvekkillerimizle birer telefon görüşmesi gerçekleştirmişlerdir.”

BBC Türkçe’ye konuşan Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez, müvekkilinin 1999’dan beri ilk kez telefon ile görüşme hakkını kullanabildiğini söyledi ve “Büyük bir ihtimalle salgından dolayı görüşmeye izin verildi” dedi.

Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin 20-25 dakika sürdüğü belirtildi.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda gerçekleşen görüşmenin detaylarını Mezopotamya Ajansı’na anlatan kardeşi Mehmet Öcalan, görüşmeye oğlu HDP milletvekili Ömer Öcalan, bir avukat ve iki HDP’li vekille gittiğini ancak kendisinin, tek konuşmasına izin verildiğini belirtti.

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki gelişmeler

Öcalan’ın ilk olarak Irak Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiğini söyleyen Mehmet Öcalan, şunları aktardı:

“Güney’deki son gelişmelere dair Kürt’ü Kürt’e kırdırma politikası olduğunu ve bundan Kürtlerin hiçbir kazanımının olmayacağını belirtti. KDP’nin de YNK’nin de hiçbir Kürt hareketinin de, ‘İşte savaşırız bunun karşılığında bize devlet verirler’ gibi hesapların içerisine girmemesi gerektiğini söyledi. Orada yaşayan insanların Kürt olduğu, olası akacak bir kanın altından kimsenin kalkamayacağı mesajının hem Kandil hem de Federe Hükümet için de geçerli olduğunu söyledi. Yine mesajının Barzani ailesi, Talabani ailesi, Güney’de yaşayan şahsiyetler ve herkes için olduğunu söyledi. Başkan, Kürtlerin savaşa ve kana ihtiyacının olmadığını, barışa ve birliğe ihtiyacının olduğunu ve en büyük mesajının bu olduğunu söyledi.”

Öcalan’ın avukatları Newroz Uysal ve Rezan Sarıca’nın, İmralı Cezaevi’ne giderek müvekkilleriyle bir görüşme gerçekleştirdiği 7 Ağustos 2019’da kamuoyuna duyurulmuştu. İmralı Adası’nda 27 Şubat günü çıkan yangının ardından Öcalan’ın avukatları müvekilleri ile 3 Mart’ta bir görüşme gerçekleştirmişlerdi.

Kaynak: gazete karınca

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?