banner39

ODTÜ mescidindeki saldırı protesto edildi

ODTÜ camisinde düzenlenen etkinliğe yönelik zorla engellemeler, çeşitli üniversitelerden öğrencilerin de katılımıyla protesto edildi

Güncel 28.03.2015, 12:29 28.03.2015, 18:37
ODTÜ mescidindeki saldırı protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) kampüsündeki camide düzenlenen programa yönelik saldırılar tepki çekti. Çeşitli üniversiteden öğrenciler düzenledikleri gösteriyle ODTÜ'de yaşanan saldırı niteliğindeki engellemeler kınandı.

ODTÜ kampüsündeki camide gerçekleşen "Asr-ı Saadetten Günümüze Gençlik” konulu konferans, daha öncesinden de engelleyici bildiriler dağıtan bir grup öğrenci tarafından bu kez zorla engellenmek istenmişti.

Bunun üzerine 900’e yakın üniversite öğrencisi ve akademisyen dün saat 13.15’te Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde “ODTÜ’deki Zulme Dur De” başlığı altında basın açıklaması yaptı.

Grup düzenlediği eylemle camideki etkinliğe yönelik engellemeleri kınadı.

NE OLMUŞTU ?

Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, 23 Mart günü ODTÜ Meclis Topluluğu'nun davetlisi olarak yerleşke içindeki camide gerçekleştirilen bir etkinliğe katıldı. Bazı öğrencilerin etkinliğe katılması, karşıt görüşlü öğrenciler tarafından engellenmek istendi. Küçük gruplar halinde cami etrafından dolaşan kişiler, etkinliğe katılmak isteyen ve arasında başörtülü kızların da bulunduğu öğrencileri bıçaklarla kovaladı.

Etkinliğin ardından yurtlarda kalanlar için gönderilen servis araçlarına binen öğrenciler, A4 kapısı yakınlarında tekrar söz konusu grupların saldırısına uğradı. Buradaki olaylarda biri yabancı uyruklu 3 öğrenci, bıçaklı ve maskeli kişilerce darbedildi. Darbedilen yabancı uyruklu öğrenci güvenlik görevlilerine sığındı.

Üniversite yönetiminin haber vermesi üzerine yerleşkeye gelen çevik kuvvet ekipleri, saldırıda bulunan gruplara müdahale etti.

banner53
Yorumlar (1)
Abdussamed 7 yıl önce
Haber üst metnindeki açıklamada protestonun Ankara'da olduğu yazıyor. Protesto İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'nde yapıldı. Ve katılımcı sayısı çok şişirilmiş, tahmini 200-300 kişilik katılım var.
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?