ODTÜ Öğrenci Konseyi'nden saldırıya tepki

ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Özen, "ODTÜ hiçbir oluşumun arka bahçesi değil" dedi

ODTÜ Öğrenci Konseyi'nden saldırıya tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
  
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğrenci Konseyi Başkanı Esad Özen, üniversitede başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırı ile ilgili, “Üniversitemiz üzerinden çeşitli gerilimler çıkartılmasını, üniversitenin siyasete alet edilmesini asla istemiyoruz.” dedi. Özen, ODTÜ’nün hiçbir grubun ya da oluşumun arka bahçesi olmadığını söyledi.

ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Esad Özen, üniversitede başörtülü öğrencilere yapılan saldırı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. ODTÜ’nün bu tarz olaylarla gündeme gelmesinden rahatsız olduklarını söyleyen Özen, eylemi gerçekleştiren grubun üniversitenin tümünü yansıtmadığını belirtti. Özen, “Biz üniversitemizde herkesin eşit olduğu, herkesin herkesin hakkına saygı duyduğu, kimsenin kimsenin özgürlüğüne müdahale etmediği, herhangi bir baskının olmadığı, hiçbir türlü rahatsızlığın, kişisel istismarın olmadığı bir eğitim hayatı istiyoruz. Üniversitemizin büyük çoğunluğunun da böyle düşündüğünü, herkesin hal ve hareketinin bu yönde olduğunu ODTÜ’yü kazanan arkadaşlarımıza duyurmak istiyoruz. Bu yaşanan hadiseler ODTÜ’nün fotoğrafını yansıtmıyor. Bunlar medyaya çıkan tatsız hadiseler.” diye konuştu.

ODTÜ’nün hiçbir grubun ya da oluşumun arka bahçesi olmadığını kaydeden Özen, “Bu tarz hadiselerin bir daha yaşanmamasını ümit ediyor, üniversitemiz üzerinden çeşitli gerilimler çıkartılmasını, üniversitenin siyasete alet edilmesini asla istemiyoruz. Bunu yapacak olan kesimler nasıl yaparlarsa yapsınlar, hangi kesimler olursa olsun biz ODTÜ’lüler olarak bunu uygun görmüyor, hoş bulmuyoruz.” ifadesini kullandı.

"OLAYLARA MÜDAHALE ETMEYEN ÖZEL GÜVENLİK VE İDARİ YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

Mağdur olan öğrencilerle ilgili gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirten Özen, “Gerekli çalışmaları, gerekli şikayetleri, gerekli taleplerde bulunacağız... ODTÜ’nün büyük çoğunluğu bunları sevmiyor, benimsemiyor.” şeklinde konuştu.

Rektörlük ve YÖK ile gerekli emniyet ve idari mercilerle bu durumu görüşmeyi düşündüklerini söyleyen Özen, şöyle devam etti: “Gerekli şeylerin yapılacağına inanıyoruz. Maalesef bu olaylara yeteri kadar müdahale etmeyen, özel güvenlik ve diğer idari yetkililerimizi de görev başına tekrar davet ediyor, bu tarz şeylerin üniversitemizde yaşanmasını engellemelerini onlardan rica ediyoruz.”

"BELLİ MİKTARDA GÖZ YUMMA VAR GİBİ GELİYOR FAKAT BUNUN BÖYLE OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUZ"

Bir gazetecinin “Üniversitede yönetim zaafiyeti var mı?” sorusu üzerine Özen, “ Yönetimimizin baskı oluşturmayalım, müdahale etmeyelim derken bazı şeylere çok fazla izin verdiği yada göz yumduğu gibi bir durumun olduğunu biz de düşünüyoruz. Fakat bununla ilgili gerekli şikayetlerde bulunuyoruz. Herkesin özgürlüğünü sağlarken bazı insanların özgürlüğüne zarar verilmesinden, onların istismar edilmesinden, onların haklarına tacizde bulunulmasından çok rahatsızız. Belli miktarda göz yumma var gibi geliyor fakat bunun böyle olduğunu düşünmek istemiyoruz.” cevabını verdi.

Sözlü saldırıyı gerçekleştiren kişilerin öğrenci olup olmadığı konusunda ise Özen, “Burası çok büyük ve kozmopolit bir üniversite ve her gün farklı yerlerden insanların geldiği bir çok araştırmanın yapıldığı bir bilim merkezi. Okulda bulunanların kiminin üniversite öğrencisi kiminin olmadığını bilemeyiz. Fakat istismara maruz bırakılan kişilerin üniversitemizin öğrencileri ve mezunları olduğunu biliyoruz. Muhtemelen o eylemi gerçekleştiren kişilerin de üniversite öğrencisi olduğunu biliyoruz ama net bir bilgim yok. Fakat böyle olsa da bunlar üniversitenin içinde azınlığı temsil eden, büyük çoğunluğu yansıtmayan dar bir gruba ait eylemler. Fakat böyle tatsız hadiseler medyada büyük yer buluyor. Bundan rahatsız.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 15:27
banner53
YORUM EKLE

banner39