banner39

ODTÜ'deki ibadet mekanları talebi karşılamıyor

27 binin üzerinde öğrencisi bulunan ODTÜ'deki ibadet mekanları talepleri karşılamadığı için öğrenciler daha büyük bir mescit talebinde bulundu.

Güncel 30.12.2015, 14:24 30.12.2015, 14:24
ODTÜ'deki ibadet mekanları talebi karşılamıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ODTÜ yerleşkesinde gerginliğe yol açan hazırlık okulu yakınındaki mescit inşaatının şubat ayı içinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi. 

ODTÜ kampüsünün güneyinde öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kullanımında bulunan 2 bin kişilik ODTÜ Camii yer alıyor. Öğrencilerin ibadet etmesi için kampüs içindeki kütüphane, hazırlık okulu ve atölyeler bölgesinde ise birer olmak üzere toplam 3 mescit ve yurtlarda namaz odaları yer alıyor ancak 27 binin üzerinde öğrencisi bulunan üniversitedeki bu ibadet mekanları talepleri karşılamadığı için öğrenciler daha büyük bir mescit talebinde bulundu.

ODTÜ hazırlık okulunun ana binasının bodrum katında ve yaklaşık 40 metrekare alana sahip  ve "ısı tesisat alanı" adı verilen kalorifer borularının kapladığı mekandaki mescidin yeterli gelmemesi ve öğrencilerin yeni bir mescit talebi üzerine başlatılan mescit inşaatı, karşıt görüşlü öğrencilerin baskısı üzerine tamamlanamamıştı. 

ODTÜ yönetiminin, öğrencilerin ve kamuoyunun tepkisi üzerine yarım kalan hazırlık okulu yakınında bulunan "Kıbrıs Baraka" adı verilen binayı şubat ayında ibadete açmayı planladığı öğrenildi. 

ODTÜ'DE DARBEDİLEN ÖĞRENCİLER NE DEDİ?

ODTÜ'deki son dönemde yaşanan olaylar sırasında darbedilen öğrenciler, 19 Aralık 2015 Cumartesi günü Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de katılacağı sabah namazı programına gidebilmek için saat sabah saatlerinde yurtlarından çıktıklarını anlattı. 

"Eğer iddia edildiği gibi okulda IŞİD gibi örgütler varsa, üniversite yönetimi, dedikoduları dillendirmek yerine somut adımlar atmalıdır. Okulda var olduğu iddia edilen bütün marjinal örgütlenmelere karşı güvenlik güçlerini göreve çağırmalıdır" diyen öğrenciler, ibadet özgürlüğü ve can güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli somut adımların atılmasını istediler.

ODTÜ'lü öğrenciler, "Bütün bunlarla beraber, bu saldırıları gerçekleştirenlerin ODTÜ içerisinde marjinal bir azınlık olduğunu biliyor ve bütün ODTÜ mensuplarının karalanmaması gerektiğini de belirtiyoruz" ifadesini kullandılar.

Barakanın önüne "mutabakata varılana kadar inşaat durdurulmuştur" yazısının konulduğunu belirten öğrenciler, şu ifadeleri kullandılar:

"ODTÜ'de öğrencilerin namaz kılması için yurtlar dışında 2 mescit bulunuyor. Birisi hazırlık okulu, diğeri ise kütüphane mescidi. Atölyeler bölgesindeki mescit ile güney kampüsteki ODTÜ Camii ise derslerin yapıldığı fakültelere oldukça uzak mesafede. ODTÜ'de dersler, 50 dakika, molalar ise 10 dakika. Bu nedenle kısa ders aralarında uzak mescitleri kullanamıyoruz. Mescitler arasındaki mesafeler ise 15 dakika ile yarım saat arasında değişiyor. Özellikle barakaya yapılacak mescidin, hazırlık okulundaki öğrencilerin taleplerini büyük oranda karşılayacağını düşünüyoruz."

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?