banner39

Öğretmenlerin haftasonu ek ders ücreti iki kat arttı

Torba yasaya eklenen bir maddeyle öğretmenlerin haftasonu kurs ücretinin bir saati yaklaşık 9 liradan 18 liraya çıkarılıyor

Güncel 13.02.2015, 08:31 13.02.2015, 08:31
Öğretmenlerin haftasonu ek ders ücreti iki kat arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Öğretmenler tarafından uzun süredir beklenen ek ders ve kurs ücretlerinde beklenen artış 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren gerçekleşiyor. Daha önce yaklaşık 9 TL olan saat ücreti 18 TL’ye çıkıyor.

Torba yasa kanun teklifinde bulunan ve daha öncelerinde de belirtildiği gibi torba yasanın çıkmasıyla beraber iki katına çıkması beklenen hafta sonu ek ders ücretlerinde artış gerçekleşti. Böylece artık öğretmenler hafta sonu kurslarında iki katı ek ders ücreti alacak.

TBMM Komisyonu’nda kabul edilen torba yasada yer alan maddeye göre Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere ek dersleri yüzde 100 fazlasıyla ödenecek.

Kanun metnindeki ilgili ifade şu şekilde:

"Ek ders ücretleri, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere yüzde 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere yüzde 100 fazlasıyla ödenecek."

Özellikle büyükşehirler ve ilçe merkezine yakın olan taşralarda yaşanan hafta sonu kurslarında öğretmenlerin ilgisi oldukça az kalmış, buradaki öğrenciler öğretmen yetersizliği nedeniyle bu kurslardan faydalanma imkanını kısıtlı olarak elde etmişti. Kursun açıldığı andan itibaren öğrenci ve velilerden büyük ilgi alınmış ancak öğretmenlere bu kurslarda verilen ücretin yetersiz olması nedeniyle ilgisi oldukça az olmuştu.

Hafta sonu kurslarında görevli olacak öğretmenlik ek dersi yaklaşık olarak 18 lira olacak. Artışla öğretmenlerin bu kurslara ilgisinin arttırılması planlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?