banner15

Ogün Samast başka cezaevine nakledildi

Gardiyanlar tarafından kendisine işkence edildiğini öne süren Ogün Samast, Silivri'den Kocaeli'ye nakledildi

Ogün Samast başka cezaevine nakledildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Silivri Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence görüp ölümle tehdit edildiğini iddia eden Agos Gazeteci Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast, Kocaeli 2 No’lu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesi olayında tetikçi olarak Silivri 9 No'lu L Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Ogün Samast, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen kamu görevlilerinin yargılandığı dava sırasında eşi Selma Samast'a kendi el yazısıyla bir mektup ulaştırdı. Korktuğu için duruşmada yazdıklarını dile getiremediğini belirten Samast, mektupta öldürüleceğini belirterek eşi Selma Samast'ın bu durumu mahkeme heyetine duruşma sonrası iletmesini istedi.

Eşi de duruşma sonunda mektubu mahkeme başkanı Canel Rüzgar'a iletti. Eşinin duruşmaya getirilirken cezaevinde kamerasız bir odaya konulup 3 gardiyan tarafından dövülüp tehdit edildiğini belirtti. Dink suikastında kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatan savcı Gökalp Kökçü'ye ifade verdikten sonra eşine cezaevinde baskıların arttığını belirten Selma Samast eşinin başka bir cezaevine nakledilmesi için mahkeme başkanından yardım istedi.

Samast eşinin FETÖ'den tutuklu olan sanıklarla ve Dink soruşturmasında yargılanan kamu görevlilerinden Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek'in kaldığı Silivri 9 No'lu L Tipi Cezaevi'nde bulunduğu için de tedirgin olduğunu belirtti. Mahkeme başkanı Canel Rüzgar'da Silivri Cezaevi'nin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı olması nedeniyle savcılığa yazı yazarak Samast'ın cezaevinde ölümle tehdit edilip dövüldüğü iddiasını bildirdi. Samast'ın uzun süre kaldığı Kocaeli F Tipi Cezaevine ya da daha güvenlikli bir yere nakli konusunda yazı yazarak talepte bulundu.

Vatan'da yer alan habere göre, talebi inceleyen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise dün Samast'ın güvenliği açısından başka bir cezaevine sevk edilmesini uygun gördü. Savcılık kararıyla Silivri Cezaevinde bulunan Samast dün Silivri'den önce kaldığı Kocaeli 2 No'lu F tipi cezaevine nakledildi.

'KORKUDAN ANLATAMADIM'

Mektup'ta işkence gördüğünü belirten Samast eşinden yardım isteyerek şu iddialarda bulundu:

"01.12.2016 tarihinde mahkemeye götürülmek üzere gardiyanlar tarafından kaldığım tek kişilik hücreden çıkarıldım. Ardından jandarmaya teslim edilmek için cezaevi çıkışında bulunan bir odaya kapatıldım. Daha sonra kapıyı açıp içeriye giren 3 gardiyan kamerasız olan odada beni darp etti. Darp sırasında da ‘Kendini as, bizim elimizde kalma. Yoksa seni zehirleyip öldüreceğiz' diye tehdit etti. Geçen haftada tek kişilik hücreye alındım. Burada da kamerasız bir odada yine dayağa maruz kaldım. Korkudan bu yaşananları dilekçeyle kimseye anlatamadım. Duruşmada da dile getirmeye çekindim. Beni buradan kurtar. Birileriyle görüş. Yoksa buradan ölüm çıkar.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 09:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48