banner39

Ogün Samast'ın babası: Oğlumu devlet kullandı

Hrant Dink'in ailesine ödediği tazminatı katil zanlılarının ailelerinden tahsil etmek isteyen devletin açtığı davaya karşı çıkan Ogün Samast'ın babası, oğlunu devletin kullandığını savundu

Güncel 19.03.2015, 09:27 19.03.2015, 09:40
Ogün Samast'ın babası: Oğlumu devlet kullandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı’nın açtığı rücu davasına cevap dilekçesi veren baba Samast, “devletin oğlunu suça sürükleyerek ve eline silah vererek hayatını çaldığını” iddia etti. Ahmet Samast, davanın reddini istedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından Dink Ailesi’ne ödediği 1 milyon 659 bin lira tazminatı katil zanlılarından talep eden İçişleri Bakanlığı’nın açtığı davaya suikastın tetikçisi Ogün Samast’ın vasisi baba Ahmet Samast cevap dilekçesi verdi.

Habertürk'ün haberine göre Baba Samast, ‘derin devletin oğluna, Hrant Dink’i öldürttüğünü’ öne sürdüğü dilekçesinde “devletin oğlunu suça sürükleyerek, eline silah vererek hayatını çaldığını” iddia etti.

Ahmet Samast, oğlu Ogün Samast’ın Hrant Dink ile Dink Ailesi’nden sonra olaydan en çok zarar gören kişi olduğunu savunarak davanın reddini istedi. Ahmet Samast dilekçesinde, suçun işlendiği tarihte oğlu Ogün Samast’ın 16 yaşında olduğunu belirterek, “Davacı idare, nasıl maktulün can güvenliğini koruyamadığı için dava konusu tazminatı ödemek durumunda kalmış ise 16 yaşındaki bir çocuğun da suça sürüklenmemesi için gereken önlemleri almamıştır” dedi. Devletin asli görevini yerine getirmediğini ifade eden baba Samast, “Hrant Dink’i tanımayan, onun yazılarından habersiz olan 16 yaşındaki çocuğun kışkırtılmasına ve eline silah verilip hedef gösterilmesine, çocuğun suça sürüklenmesine seyirci kalınmıştır” iddiasında bulundu.

Ahmet Samast, “Oğlumun çocuk yaşta bizzat suça teşvik edilmiş olduğu ortada” diye konuştu.

DİNK'İN AİLESİNE ÖDENEN TAZMİNAT

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile çocukları Arat Dink, Delal Dink ve Sera Dink, 2008 yılında İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine 1.5 milyon liralık maddi-manevi tazminat davası açtı. Dava 2012 yılında sonuçlandı. İçişleri Bakanlığı, 1 yıl sonra 18 Temmuz 2013 tarihinde Dink Ailesi’ne faiziyle birlikte 1 milyon 659 bin 765 lira 50 kuruş tazminat ödedi. Bakanlık, ödediği parayı Dink’in katil zanlılarından almak için İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne rücu davası açtı. ‘Hrant Dink’in katillerinin eylemlerinin devlete karşı işlenmiş haksız fiil görünümünde olduğunu’ ileri sürerek, ödediği tazminatı faizi ile birlikte Yasin Hayal, Ersin Yolcu, Ahmet İskender ve Ogün Samast’tan talep etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?