banner39

'Okçular Tepesi' tanıtıldı

Erdem Yayın Grubu ve Okçular Vakfı işbirliğiyle hazırlanan, 15 Temmuz girişimindeki kahramanların hikayelerinden oluşan Okçular Tepesi kitabı tanıtıldı

Güncel 28.10.2016, 14:02 28.10.2016, 14:02
'Okçular Tepesi' tanıtıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Okçular Tepesi-15 Temmuz Kahramanlarının Hikayeleri" kitabının tanıtımı yapıldı.

Erdem Yayın Grubu ve Okçular Vakfı işbirliğiyle hazırlanan, 15 Temmuz darbe girişimine direnen kahramanların yer aldığı kitabın Okçular Vakfındaki tanıtımında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, kitabın bir ay önce kendisine ulaştırıldığını ve kitabı her gece biraz okuyarak o geceyi tekrar hissettiğini anlattı.

Erdoğan, kitaba adını veren Okçular Tepesi'nin siyerdeki önemli hatıralardan biri olduğunu belirterek, "Nasıl ki Peygamber Efendimizin dünyayı şereflendirdiği o mübarek yıllar içerisinde yaşayan her anı aslında Peygamberimizden sonra yaşayan ümmet için, kişisel gelişimimiz, inançlı olmamız, terbiyemiz için çok önemli dersler barındırıyorsa, Okçular Tepesi hikayesi de aslında her birimiz için hayat boyu yaşamamız, hayat boyu duyarlılığı ile yoğrulmamız gereken bir hikaye." dedi.

Okçular Tepesi hikayesinde, genç sahabelerin savaşı kazandıklarını sanarak, Peygamberin emrini unutarak tepeyi terk ettiğini hatırlatan Erdoğan, akabinde 70 sahabenin şehit olduğunu belirtti.

Türkiye'nin gerçek sahiplerinin, Anadolu insanının 15 Temmuz'da Okçular Tepesi'nin artık boş olmadığını gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Ve lideri bir talimat verdiği, yol, istikamet gösterdiği zaman buna o inancının, o referans noktalarının korunması adına bağlı kalacağını göstermesiyle geleceğimiz için de bize çok büyük bir müjde vermiş oldular. Ancak unutursak kanımız kurusun. Birçok gazilerimizin ifadelerinde aynı ifadeleri gördük, hepimiz kullandık. Bir nesil Çanakkale ile yetişmesine rağmen maalesef Çanakkale'ye layık olamadı, şimdi yeni bir nesil inşallah 15 Temmuz'da yetişsin ama 15 Temmuz'daki o duruşu ortaya koyan şehitlerimize, gazilerimize layık bir nesil olarak yetişsin inşallah. Burada (kitapta) bir ifade var, hurda nesil olmasın, hurda nesle benzemesin. Bu dünyada kendilerine vadedilen yalancı cennetin peşinde koşmasın."

15 Temmuz'un Türkiye'nin bağımsızlığının temin edilmesi yolunda çok önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "İnşallah gençlerimiz bu bağımsızlık bilinciyle, bu bağımsızlık bilincinin beraberinde neleri getireceği bilinciyle geleceğimizi kurgulasınlar, kursunlar. Türkiye bağımsız, güçlü olursa bunun dünya için, Müslümanlar için, ümmet için anlamı ancak daha çok adalettir, ancak barıştır, ancak refah ve huzurdur inşallah." diye konuştu.

Erdoğan, kitabı yayıma hazırlayan Erdem Yayın Grubu'na, Okçular Vakfı'na ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Ali Yıldız ise, 15 Temmuz'un bir milletin diriliş ruhunun ayağa kalkışı olduğuna işaret etti.

Erdem Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Melike Günyüz de herkesin bir 15 Temmuz hikayesi olduğuna değinerek, "Biz yayıncılara, edebiyatçılara, sanatçılara düşen vazife, yaşadıklarımızı, şahit olduklarımızı sanat ve edebiyat yoluyla yeniden üretmektir. Bu sadece iyileşme değil, tam da şu günlerde toplumsal barışımızı inşa etmek ve dik duruşumuz bütün dünyaya göstermek için gereklidir." şeklinde konuştu.

Kitabın çizimlerini gerçekleştiren sanatçı Reza Hemmatirad ise, çalışmalarıyla kitapta yer almaktan mutlu olduğunu aktardı.

Kitabın editörü Gülcan Tezcan da, "15 Temmuz kahramanlarının hikayesi aslında hepimizin farklı bir biçimde şahit olduğu ortak bir hikayedir." dedi.

Etkinlikte yönetmenliğini Rengin Gültekin'in üstlendiği, 15 Temmuz'da direnen kadınların görüntülerinin ve şehitlerin ailelerinin konuşmalarının yer aldığı belgesel gösterimi yapıldı.

Kitap, 4 Kasım'da Pendik Belediyesince Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde düzenlenecek sergi ve şehit aileleri ve gazilerin katılacağı etkinlikte okuyucuyla buluşacak. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?