Okkan ve Mumcu anıldı

Diyarbakır eski emniyet müdürü Okkan katledildiği yere, Yazar Uğur Mumcu ise adının verildiği sokakta anıldı

Okkan ve Mumcu anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 silah arkadaşı, katledilmelerinin 15. yıl dönümünde saldırıya uğradıkları caddede anıldı.

Okkan ile polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy için anma töreni, saldırının gerçekleştirildiği Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç Bulvarı'nda yapıldı.

Okkan ve arkadaşlarının özgeçmişinin okunduğu törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve dua edildi. 

Polisevinde devam eden anma programda konuşan İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, görevine ve hizmetine gönülden bağlı olanların gönüllerde yaşadığına bugün bir kez daha şahit olduklarını söyledi. 

Taşdan, olayın gerçekleştiği günden bu zaman kadar geçen sürede Diyarbakır halkının da şehitleri unutmadığını ve özellikle Okkan'a karşı sevgi ve saygısını her zaman devam ettiğini gördüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Sayın müdürümüzün Diyarbakır'da görevde kaldığı süre içinde gece gündüz demeden halkın memnuniyeti için yapmış olduğu çalışmalar bugün hala Diyarbakır halkının dilinde ve hafızalarında yer almaktadır. Güvenlik hizmetlerinin yürütülmesinde halk desteğinin ne kadar etkili olduğunun bilincinde olan biz polislere değerli ağabeyimin yıllar önce bunu başarmış olması halen ilham kaynağı olmaktadır. Ülkemizin birlik ve beraberliği için verdiğimiz mücadelede Diyarbakır halkının yanımızda olduğunu bilmek bizlere güç vermektedir."

UĞUR MUMCU ANILDI

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 23'üncü yılında, suikaste uğradığı ve adı verilen sokaktaki evininin önünde törenle anıldı. Etkinliğe Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu, bazı CHP milletvekilleri ve sevenleri katıldı.

Anma törenine katılanlar karanfil bırakıp, mum yaktıktan sonra Mumcu için türküler söyledi. Daha sonra Güldal Mumcu ve CHP milletvekilleri kortej oluşturarak sokakta bulunan anıta çelenk bıraktı.

Mumcu, Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent semtinde de adının verildiği parkta törenle anıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 15:07
banner53
YORUM EKLE

banner39