banner39

banner35

Öksüz'ü serbest bırakan hakime soruşturma izni

HSYK'dan darbe girişiminin önemli isimlerinden Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler için soruşturma izni verildi

Güncel 16.08.2016, 11:18 16.08.2016, 12:29
Öksüz'ü serbest bırakan hakime soruşturma izni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez hakkında soruşturma izni verdi.

Öksüz'ün ifadesini alan Savcı Cihan Ergün hakkında da "basın yayın organlarında yaptığı konuşmalar nedeniyle" soruşturma izni verildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Ankara'daki Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez hakkında soruşturma izni verdi. Öksüz'ün ifadesini alan Savcı Cihan Ergün hakkında da "basın yayın organlarında yaptığı açıklamalar nedeniyle" soruşturma izni çıktı.

HSYK, Öksüz'ün serbest bırakılması kararını veren Çelik ve yapılan itirazı reddeden Sönmez'le ilgili inceleme başlatmıştı. HSYK 3. Dairesi, yapılan incelemenin ardından iki hakim hakkındaki iddialarla ilgili soruşturma izni verilmesini kararlaştırdı. 

Daire ayrıca, Adil Öksüz'ün Ankara Batı Adliyesinde ifadesini alan Savcı Cihan Ergün hakkında da "basın ve yayın organlarında yaptığı açıklamalar" nedeniyle soruşturma izni verdi.

HSYK müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda söz konusu hakimler ve savcı hakkındaki tedbir ve kovuşturmaya ilişkin kararı, HSYK 2. Dairesi verecek.

21 DAKİKADA SERBEST BIRAKILDI

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'nde, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Hakan Evrim'in de aralarında bulunduğu 100 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz de yer almıştı.

Ankara Batı Adliyesine getirilen Öksüz, savcı Cihan Ergün'e verdiği ifadenin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Sulh Ceza Hakimi Çelik, Öksüz'ü, "yurt dışı yasağı" kararı vererek adli kontrol şartıyla serbest bırakmıştı. 

Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz'ın karara ilişkin itirazı ise Asliye Ceza Hakimi Sönmez tarafından tutuklamaya yönelik delil olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti.

Öksüz, 21 dakika kaldığı Sincan'daki adliyeden çıkarak kayıplara karışmıştı.

ÖKSÜZ HAKKINDAKİ İDDİALAR

Darbe girişiminden önce 11 Temmuz'da ABD'ye giden, 13 Temmuz'da Türkiye'ye dönen ve darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde bulunduğu tespit edilen Öksüz'ün, 4. Ana Jet Üssü Komutanı Hakan Evrim'e, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Fetullah Gülen'i görüştürme teklifinde bulunduğu iddia ediliyor. Öksüz'ün darbe girişimi gecesi, FETÖ mensubu teröristlere Pensilvanya'nın talimatlarını ilettiği ve "darbe fetvası" verdiği de ileri sürülüyor.

Adil Öksüz'ün 2002 yılından bu yana 109 kez yurt dışı seyahati yaptığı tespit edildi. Sakarya Üniversitesinde göreve başladığı 1995 yılından itibaren 4 kez izin alarak yurt dışına çıktığı, bunun dışındaki yolculuklarının üniversite yönetiminin bilgisi ve izni dışında gerçekleştiği öğrenildi. Öksüz'ün izinli olarak en son 10 Mayıs 2012'de yurt dışına (Arnavutluk) çıktığı belirtildi.

Öksüz'ün, darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce eşi ve 3 çocuğunu Amerika'da yaşayan kayınbiraderi Abdülhadi Yıldırım'ın yanına bıraktığı öğrenildi.

Adil Öksüz, savcılık ifadesinde, Akıncı Üssü çevresinde bulunmasına ilişkin, "16 Temmuz günü sabah 09.00-10.00 gibi Ankara Keçiören'den ticari taksi tuttum. Taksiyle geldim. Orada tarla baktım. Alacağım araziye bakmak için köy girişine yakın beni bırakmasını söyledim ve taksici döndü. Beni o yol üzerinde araziden jandarmalar aldı" demişti.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?