banner39

banner35

Öksüz'ün telefon sinyali en son yayladan alınmış

Adil Öksüz’ün 2 bin metre rakımlı Akyazı’daki Acella Yaylası’nda cep telefonuna ulaşıldı

Güncel 16.08.2016, 08:38 16.08.2016, 08:38
Öksüz'ün telefon sinyali en son yayladan alınmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara’da darbecilerin merkez olarak kullandıkları Akıncı Üssü’nde 15 Temmuz’da gözaltına alınan ve Gülen cemaatinin ‘hava kuvvetleri sorumlusu’ olduğu iddia edilen Adil Öksüz’ün 2 bin metre rakımlı Akyazı’daki Acella Yaylası’nda cep telefonuna ulaşıldı. Öksüz, tüm Türkiye’de ve yaylalarda da aranıyor.

Habertürk'te yer alan haberde Sakarya’nın Akyazı İlçesi’nde FETÖ’nün çok önemli dört isminin izi sürüldü. 85 bin nüfuslu Akyazı, Sakarya’daki FETÖ operasyonunda önemli merkezlerden biri. Sakarya’daki operasyonlarda tutuklanan 250 kişiden neredeyse yarısı, Akyazı’dan.

Bu ilçede FETÖ için kırılma noktası 17-25 Aralık soruşturmaları oldu. Bu tarihten sonra örgüte yönelik başlatılan operasyonlarla birlikte bazı kişiler, işyerlerini kapatıp Akyazı’yı terk etti. Halkın büyük çoğunluğu, örgütün ilçedeki faaliyetlerini biliyor. Ancak gazetecilere konuşmaktan kaçınıyor. Ne isim veriyorlar ne de bildiklerini anlatıyorlar. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi yard. Doç. Dr. Adil Öksüz, ilçede tanınan bir isim. Bir üniversite hocası, ilçenin en zenginlerinden birinin damadı... FETÖ’nün önemli adamı olduğu ortaya çıkan Öksüz için “Her yere rahatça ulaşabilir, istediği kişiyi devlet kurumlarında işe aldırabilir” deniliyor.

YAYLALAR ABLUKA ALTINDA

Son olarak Akyazı’da izine rastlanan ve kullandığı “SIR” plakalı aracı tutuklanan kayınpederi Cevat Yıldı- rım’ın evinin garajında bulunan Adil Öksüz, güvenlik güçleri tarafından bu bölgede aranıyor. Akyazı çevresi, yaylalar ablukaya alınmış durumda. Öksüz’ün firarından sonra bölgede 33 farklı adres, 15 yayla ve 124 yayla evinde arama yapılırken, 839 kişi ile mülakat yapıldı. Akyazı’nın tüm giriş ve çıkış- larında oluşturulan kontrol noktalarında da Adil Öksüz hareketliliği yaşanırken, birçok bölgede arama çalışları devam ediyor. Öksüz’ün arandığı yerlerden biri de Acella Yaylası.

Güvenlik güçleri araçla ulaşımın zor olduğu Acella Yaylası ve çevresinde aramalarını yoğunlaştırırken, Öksüz’ün kullandığı bir cep telefonu numarası- nın sinyalinin yaklaşık 10 gün önce bu bölgede tespit edildiği ortaya çıktı. Yaylada baskına uğrayan Kuran kursunun imamı da yaptığı açıklamada, “Jandarma buraya 3 kez geldi. Ben her defasında burada yok dememe rağmen ‘Cep telefonu sinyali bu bölgeden geldi, biz de arıyoruz’ diye cevap verdiler” diye konuştu. Dağlık alandaki birçok yayla ile köyün giriş ve çıkışları güvenlik güçleri tarafından kontrol altında tutulurken, Akyazı’dan yaylalar bölgesine gidişlerde de polis, kimlik kontrolü yapıyor.

KURSLARA BASKIN

Acella Yaylası’nda yapılan baskınlardan biri de Adil Öksüz’ün kayınpederinin kurduğu Yıldırım Kuran Kursu. Bu kurs kapatılarak, yatılı 90 öğrenci evlerine gönderilmiş. Kuran kursunun imamı, Haberturk'e açıklamasında “Allah bu Adil Öksüz’ü bildiği gibi yapsın. Jandarma sürekli gelip baskın yapıyor. Bizim artık o aileyle bir bağlantımız yok. Buraya gelse barınamaz. Onun yüzünden öğrencilerim de mağdur oldu. Hepsini evlerine gönderdim” dedi.

15 TEMMUZ ÖNCESİ BOŞALTILMIŞ

15 Temmuz sonrası kapatılan Erimez Öğrenci Yurdu, Adil Öksüz’ün ilçede sıkça uğradığı yerlerden birisi. Akyazı’da örgütün bünyesine katmak istediği ya da kattığı öğrencilerin burada kaldığı öne sürülüyor. FETÖ/PDY’nin bölgedeki toplantılarının bazılarının bu yurtta gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Görünüşte bir öğrenci yurdu ancak, içindeki dekorasyon ve toplantı odaları bu iddiaları doğruluyor.

Vatandaşlar, bazı günler lüks araçların yurt bahçesine gelen kişilerin, geç saatlere kadar burada sohbet ettiklerini anlatıyor. Vatandaşlar, Adil Öksüz’ün de bu yurda çok sık geldiğini ve hatta içeride bir odasının olduğunu iddia ediyor. Akyazılılar, yurdun 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç gün önce boşaltıldığı bilgisini veriyor. Geride yurdun bahçesinde kalan bisiklet ve birkaç parça eşya kalmış.

CEMAATİN DÖRT ÖNEMLİ İSMİ

Sakarya Akyazı deyince FETÖ’nün 4 önemli ismi öne çıkıyor. Bunlardan biri firari Adil Öksüz. Diğer isimler ise Hakan Şükür ile Çağrı Acar ve Davut Hancı. Kamuoyunun merak ettiği Öksüz, FETÖ’nün en önemli isimlerinin başında geliyor. Hava kuvvetlerinin sorumlusu olarak biliniyor. Aslen Kahramanmaraş’ın Andırın nüfusuna kayıtlı. İlköğretim eğitimini tamamladıktan sonra 1977’de Hatay Dörtyol’da demir çelik fabrikasında çalışan babasının yanına gitti.

Burada orta ve lise eğitimini tamamlayan Öksüz, daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı, evlenip eşinin memleketi Akyazı’ya yerleşti. Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz, 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü yakınlarında gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Öksüz, kayıplara karıştı. Ancak FETÖ içindeki önemi, serbest bırakıldıktan sonra anlaşıldı.

YAKIN ÇEVRESİNE OPERASYON

Önce yakın çevresine operasyon yapıldı. Üsküdar’da bir evde kalmasına ve saklanmasına yardımcı olan bacanağı gazeteci Erdal Şen, Kanada sorumlusu İlhan Erdem ile Rusya sorumlusu olduğu iddia edilen kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım soruş- turma kapsamında tutuklandı. Öksüz’ün izine son olarak 19 Temmuz’da Akyazı’da rastlandı. Öksüz’ün kullandığı “SIR” plakalı aracı, 03.00’te TEM Otoyolu Akyazı gişelerinden geçerken görüntülendi. Öksüz sır oldu ancak aracı, 1 Ağustos’ta kayınpederi Dr. Cevat Yıldırım’ın evinin garajında bulundu. Kayınpeder Yıldırım tutuklandı. Yıldırım’ın da Akyazı’nın ileri gelenlerinden biri olduğu ortaya çıktı. Yıldırım kuran kursları, bölgede yüzlerce öğrenciye eğitim veriyor.

DARBE PLANINI GÜLEN’E GÖTÜRDÜ

Adil Öksüz’le ilgili en çarpıcı bilgi ise geçen gün ortaya çıktı. Ege Bölgesi’nde tutuklanan 2 generalin itiraflarına göre Adil Öksüz, Ankara Çukurambar’da düzenlenen darbe toplantısına katıldı. Villada komutanlar, darbenin 15 veya 22 Temmuz’da, saat 03.00’te yapılacağını söyledi. Adil Öksüz, “Ben bu darbe planlarını ABD’ye götürüp Gülen’e gösterip geleyim” dedi. Öksüz, 11 Temmuz’da gittiği ABD’den 13 Temmuz’da döndü. Öksüz, darbenin 15 Temmuz’da yapılacağını bildirdi. 2 generali villaya götüren cemaat sorumlusu da daha sonra yakalanıp tutuklandı.

HAKAN ŞÜKÜR

Türk futbol tarihine adını yazdıran Hakan Şükür, yıllardır Fethullah Gülen’e yakınlığıyla da tanınıyordu. 2011’de AK Parti’den İstanbul Milletvekili oldu. 17-25 Aralık’ta istifa edip 2015’de ABD’ye gitti. Şükür, Sakarya’nın zenginlerinden. Babası Selmet Şükür tutuklandı. 200 milyon TL’lik mal varlıklarına el konuldu.

DAVUT HANCI

‘Halis’ kod adlı Davut Hancı; Gülen’e en yakın ve beraber görüntüleri basında sıkça yer alan isimlerden. Örgütün yetiştirdiği finansal anlamda en önemli kişilerden biri. Akyazı’da tanınan bir işadamı. Kanada vatandaşlığı da bulunan Hancı, 13 Temmuz günü Sakarya’da akrabalarını ziyaret etti, Trabzon’da yakalanıp tutuklandı.

ÇAĞRI ACAR

Bodrum sorumlusu olarak anılıyor. ‘Asım’ kod adlı Çağrı Acar, örgütün önemli isimlerinden. Ege Bölgesi’ndeki himmet paralarını topluyor. Tüm Ege’den sorumlu olan Acar, Sakarya Akyazı’ya yılın belirli zamanlarında giderek, yakınlarını ziyaret ediyordu. İzmir Tire’de yakaladı ve cezaevine konuldu.

Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?