banner15

Okul boykotu çocuklara zarar veriyor

Okul boykotuna çareler arayan Ankara, halkı ikna etmek, okulların etrafında güvenliği arttırmak gibi bazı tedbirler planlıyor

Okul boykotu çocuklara zarar veriyor

 

BDP’nin ikinci boykot eylemi olan ‘bir haftalık eğitim boykotu’ nedeniyle harekete geçen devlet, bir taraftan eylemi alttan alma, diğer taraftan da ‘seyirci kalmama’ arayışında. Ortak yaklaşım ise boykot nedeniyle asker ve polisin sıkı yönetim günlerindeki gibi okul çevrelerinde olduğu fotoğrafların yaratılmaması yönünde.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ‘okul boykotu’ konusunda “Çocuklarımızın bu konuda istismarının önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız, yaptırımları da uygulayacağız” dedi:

“Aslında bu siyasi talep (anadilde eğitim hakkı) her zeminde dile getirilebilir, demokratik bir ülkede yasıyoruz ama bunun malzemesi olarak çocuklar kullanılmamalı. Çünkü bu çocuklar sadece anne ve babalarına ait değiller. Çocuklarımızı korumaya muktediriz. Aileler, çocukları okullarına yollasınlar.”

POLİS KORUYACAK

Referandum boykotunda ortaya çıkan manzara nedeniyle Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır’daki valilikler, diğerleri kadar rahat değil. Bu yüzden bölgede ‘polisiye’ önlemler de gündemde.

- Halk, çocuklarını okula göndermeleri için ikna edilecek.

- Okulların etrafındaki güvenlik önlemleri artırılarak öğrenci, öğretmen ve okulların fiziki güvenliği sağlanacak.

- Eğitim hakkının alınması yasal olarak suç olduğu için boykotu organize edenlere polisiye yöntemlerle müdahale edilecek.

- Gerilime karşı kanaat önderlerinden de yardım istenecek.

- Okullar emniyet altına alınacak. Ancak okulların etrafındaki güvenlik önlemleri sıkılaştırılırken asker, polis ve korucuların okullara çok fazla yaklaşmamasına, okulların 'askeri’ ve ‘olağanüstü’ görüntü vermemesine dikkat edilecek.

- Boykota uymayacak öğrenciler ve öğretmenler kendilerini güvende hissetsin diye, okula gidenlere müdahale edilmesine izin verilmeyecek. Öğretmen, veli ve öğrenciler uzaktan korunacak.

- İkna yöntemlerinden istenilen sonuç alınmazsa yasalar gündeme gelecek. İlköğretimin ‘zorunlu’ olduğu, boykotçu velilere iletilecek. Devletin, çocuklarını okula göndermeyen ailelerden, vesayetlerini alma hakkı olduğu hatırlatılacak. Bu önlemler uygulanmak istenmese de bir seçenek olduğu topluma hissetirilecek.

- Okula gitmeyen öğrencilere, devlet tarafından verilen maddi desteğin de kesilmesi gündemde.

- Yatılı bölge okullarına PKK saldırıları dikkate alınarak önlemler artırılacak. Bu okullarda MOBESE gibi kameralar kurulacak.

Kaynak: Radikal

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 08:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35